| LoveIsLove4Ever a întrebat:

am o intrebare urgenta. in electronica si fizica este un semn pentru GND / Ground / Negativ. in schite arata spre exemplu un Condensator de 10uF legat la Faza in retea iar Nulul fiind legat de un semn din asta. in practica nulul trebuie leat undeva? gen pe o bucata de fier?

Răspuns Câştigător
| nutepriveste21 a răspuns:

Intrebarea pare cam novice pusa iar raspunsul ar fi ca, condensatorul trebuie conectat cu borna respectiva la masa sau nulul sursei de alimentare a circuitului.

| LoveIsLove4Ever explică (pentru nutepriveste21):

Stiu ca pare novice sunt nou in electronica desi stiu cate ceva din teorie ( degeaba daca nu mai stric cate ceva) dar voiam sa fiu sigur. poftim funda promisa big grin

1 răspuns: