| florinafigbg a întrebat:

de unde as putea sa stiu originea numelui de familie?

4 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

De la arhivele statului, exista in fiecare judet. Dar vezi ce documente gasesti si la primarie.

April
| April a răspuns:

Originea unui nume de familie o poti afla numai dintr-un dictionar de etimologie generala sau de etimologie onomastica.Fiindca inteleg ca vrei sa gasesti explicatia originii numelui si nu sa faci arborele genealogic al familiei tale.Incearca pe softpedia.

| AvalohAlyn a răspuns:

Precum s-a mai sus gasesti asa ceva intr-un dictionar de etimologie(onomastica, generala etc)

Iata mici explicatii si aici:

http://ro.wikipedia.org/wiki/Nume_de_familie

| Ambassaderåd a răspuns:

Salut! Intreaba-ti parintii. chiar si eu ma gandeam la o astfel de intrebare straight face. mai mult doar sa faci un arbore genealogic si sa treci toti membrii familiei. si cei ce au murit. doar asa sad