| alexandrunaj a întrebat:

Exista planete care sa detina minereu de fier sau de carbon? Va ajunge omenirea sa nu mai aiba fier din cauza ca tot a fost prelucrat sau pierdut ( prin pierdut ma refer la vapoare scufundat, rachete trimise in spatiu ale caror rezervoare raman acolo pe veci etc)? Se poate ca in 100 de ani pretul fierului si al carbonului sa se scumpeasca? Aceste minerale pot fi extrase din alte planete?

5 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Sigur ca s-ar putea sa ramanem in viitor fara unele resurse. Multi oameni inca nu constientizeaza ca Pamantul e o singura planeta, destul de mica, si ca orice planeta, are resurse limitate. Daca civilizatia noastra se va dezvolta in continuare vom avea nevoie de tot mai multe resurse pe care pe Pamant s-ar putea sa nu le mai gasim. Atunci, pasul firesc ar fi sa cautam acele resurse pe alte corpuri ceresti, cum ar fi planetele, satelitii sau asteroizii din sistemul solar. Dar pana ca sa putem face asta, mai e nevoie de multa dezvoltare tehnologica. Suntem abia la inceput.

| Radu284 a răspuns:

Miezul pamantului e facut in mare parte din fier, deci vom avea tot timpul fier. Acum nu avem tehnologia sa ajungem in centrul pamantului, dar in viitor sigur va exista, daca va fi nevoie.

| Nelu62 a răspuns:

"Nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma."
Antoine Laurent Lavoisier
Marte:
http://www.descopera.ro/......neta-rosie

| Sereny_Ifj_Jozsef_1999 a răspuns:

Nu,nu cred ca va ajunge omenirea sa ramana fara fier si carbon! Si da technologia va evolua si o sa ajumgem sa aducem minereu depe alte planete, asteroizi...

| Aly_Alyn_2001 a răspuns:

Omule, deocamdata omenirea nu este atat de evoluata incat sa poata traversa spre o alta planeta pentru a extrage fier sau carbon, si nu cred ca toate planetele detin acelasi tip de metal, ca fierul.
Si nu, nu o sa ramanem niciodata fara fier sau carbon, cum ai zis tu, niciodata nu o sa ducem lipsa de un metal sau lucruri atat timp cat le pretuim, fierul nu se va pierde, daca se construieste un vapor si se scufunda, fierul va intra in procesul de ruginire, si in asa fel peste cateva mii de ani are sa se dizolve si sa intre in pamant, devenind mici parti numite in zilele de astazi minereuri.