| radu169 a întrebat:

Ma poate ajuta cineva cu un calcul al unei rezistente ce tine cont de factorul de amplificare a unui tranzistor? Tensiunea este de 5 V iar curentul de 55 ma iar factorul de amplificare beta=332. Multumesc

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

27Kohmi.
Ideea este ca, curentul de baza va fi de beta=332 ori mai mic decat cel din C-E (55mA).
La alimentarea de 5V rezistenta de baza va fi calculata conform legii lui Ohm, dar scazand tensiunea B-E de 0.6V.

| radu169 explică (pentru Bula):

Am uitat sa mentionez. Am curentul de 55 ma care trece prin rezistenta si la iesirea din rezistenta trebuie sa fie de 5 ma

| Panamax a răspuns (pentru radu169):

Daca ai facut fizica in clasa a 8-a, ar trebui sa stii sa calculezi si singur.

| Bula a răspuns (pentru radu169):

Cum sa intre 55mA intr-o rezistenta, iar la iesirea din rezistenta sa iasa 5mA?
Asa ceva nu exista!
Posteaza undeva desenul circuitului si problema exacta, asa cum a fost formulata si pune aici link-ul de acces!

| Panamax a răspuns:

Pare mai degraba o tema.

| radu169 explică (pentru Panamax):

Trebuie sa calculez o rezistena pentru lucrarea de licenta