| VrRoss798 a întrebat:

Salut.
O întrebare informativa:
Câte grade trebuie sa aibă apa ca să te arzi?
Adică sa nu o mai suporte pielea.

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Asta depinde si de organism, dar si de durata.
Cand fac baie in vana, temperatura de peste 45-50 grade mi se pare deja prea calda si pielea mi se face rosie dupa 1-2 minute (semn de afectare termica).
Unele mancaruri se pot "fierbe" (tratate termic) si la temperaturi de 70-80 grade, evident timp, ai indelungat.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cred, nu stiu sigur, dar pe la 60 grade este deja prea fierbinte!

| darrio2007 a răspuns:

Depinde de suprafata pe care te oparesti, te arzi doar cu foc.
De pe la 60 de grade, nu o poti suporta.

| RxTx a răspuns:

De la 50 grade nu o mai suporti
De la 70*Celsius faci bășică

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

70.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Ptr ca ai fost prof de fizica, consider ca tu ai raspuns corect.

| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu neapărat. Nici un fizician nu le știe pe toate exact și corect.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Nu le stie exact, dar le stie mai bine ca unu care nu are treaba cu fizica si restul. Unii care-s pe fizica au mai facut si n experimente din pasiune si stiu mai multe.

| relian a răspuns:

Ia un termometru, un pahar cu apa fiarta, baga degetu si vezi.Lasi apa sa mai scada temp, faci asa din 5 in 5 grade si vezi la ce tem nu mai te arde.
Cred ca o fi pe net pe undeva si rezultate de astea, dar de ce anume te intereseaza?
Normal ceva care atinge pielea sta in contact cu pielea si este peste 45, e cam daunatoare, nu face bine organismului.
Ai vazut cand ai febra, sa zic asa 40 sau 42 deja arzi.

A nu se confunda temp exterioara cu cea care sta in contact cu pielea.Asa poti suporta si temp de cateva sute de grade, alea aerului ma refer.
Dar in contact cu pielea temperaturi de peste 45-50 te ard.

| mi25 a răspuns:

Eu am centrala setata la 45 de grade si trebuie sa combin apa cu apa rece.
Pielea poate sa suporte diferite temperaturi, dar pentru facut baie intre 35-40 de grade.

| Ievi a răspuns:

De la temperatura de 50 de grade Celsius in sus a apei, pielea simte durere. Iar daca ajunge la 60 deja te oparasti.