| alexa90_5709 a întrebat:

Cate grade trebuie sa aiba unghiurile exterioare triunghiului? Ma contrazic cu o prietena.

5 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Numim unghi exterior al unui triunghi unghiul format de o latura a triunghiului si prelungirea altei laturi.
Obs. : Unghiul exterior este adiacent si suplimentar cu unghiul triunghiului.
Teorema unghiului exterior: Masura unui unghi exterior a unui triunghi este egala cu suma masurilor unghiurilor neadiacente cu el.
Obs. : Un unghi exterior este mai mare decat oricare din unghiurile neadiacente cu el.

| georgesur a răspuns:

Stim ca orice unghi al unui triunghi are unghiul exterior supementar (Ex: m^A + m^extA = 180 )
In acest caz suma unghiurilor exterioare va fi:
m^extA + m^extB +m^extC =(180-A) + (180-B) + (180-C)=
540-(A+B+C)=540-180= 360 gr

A doua rezolvare (cu Teor Ungi Ext.)
m^extA + m^extB +m^extC =(m^B+m^C)+(m^A+m^C)+(m^A+m^B)= 2 x 180=360 gr

PS- Numim unghi exterior al unui triunghi unghiul format de o latura a triunghiului si prelungirea altei laturi.
Teorema UNGHIULUI EXTERIOR: Masura unui unghi exterior al unui triunghi este egala cu suma masurilor unghiurilor neadiacente cu el.

| georgesur a răspuns:

@Raluca,daca esti sigura de ce nu ne demonstrezi?
@alexa90, ce intelegeti voi prin unghi exterior? Doar daca intelegeti(in mod gresit) ext^A=360-A; atunci suma va fi: 3 x 360 - 180= 900

| Smileee607 a răspuns:

Depinde
unghiul exterior tr. este adiacent si suplementar cu unul din unghiurile tr.
si unghiul ext. tr. are masura egala cu suma masurilor unghiurilor tr. nealaturate lui

| RalucaAllen a răspuns:

Masura unghiurilor exterioare unui triunghi este 720(grade)happy...Sunt sigurawinking...Am invatat azi la scoalalaughing