| iuli1616 a întrebat:

Pentru lectura ce filosofi contemporani europeni mi-ati recomanda?

3 răspunsuri:
| pastru009 a răspuns:

Filosofi români contemporani: Mircea Flonta, H. R. Patapievici, Mihai Şora, Andrei Pleşu, Gabriel Liiceanu, Mircea Dumitru, Sorin Vieru, Cătălin Cioabă, Ilie Pârvu, Dumitru Gheorghiu, Andrei Cornea.
Filosofi străini, occidentali contemporani: Platon, Plotin, Socrate Aristotel şi alţi filosofi greci (ţară de origine: Grecia), Hannah Arendt (Germania), John Rawls (America), Alfred North Whitehead (Anglia), Walt Whitman (America), Paul Ricoeur (Franţa, ale cărui cărţi sunt apărute şi la Humanitas), Eric-Emannuel Schmitt (Franţa - cărţi traduse, de-asemenea, la Humanitas), José Ortega y Gasset (Spania), Bertrand Russell (Anglia), Francis Bacon (Anglia).

| Răzvi4Deni a răspuns:

Kwame Anthony Appiah, Judith Butler, Michael Hardt, Martha Nussbaum, Avital Ronell, Peter Singer.