| Kosuchin a întrebat:

Au existat filosofi contemporani cu Isus?

Răspuns Câştigător
| AndrogynBeauty a răspuns:

Dacă e să ne luăm după evanghelii, în perioada în care se consideră că ar fi trăit Iisus, atunci Seneca a fost unul dintre filozofii vremurilor respective. Totuşi, au existat în acea perioadă o mulţime de cronicari (Perseus, Petronius, Quintillian, Theon din Smyrna etc.) iar Iisus nu apare menţionat în nicio scriere a vremurilor respective. Toate referirile la Iisus vin din evanghelii, de unde şi prezumţia că personajul Iisus ar fi fost de fapt o nouă "întrupare" mistică a lui Moise. De fapt, similitudinile sunt grăitoare în acest sens, urmăriţi VT şi NT şi le veţi sesiza. Interesant este faptul că, Biserica Catolică a încercat să prezinte ca dovezi ale existenţei fizice a lui Iisus, scrieri falsificate ale cronicarului Josepheus. În cele din urmă, falsul a fost deconspirat.

5 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Eu stiu doar de Socrate, daca bine-mi amintesc...

HepHap
| HepHap a răspuns:

Socrate a trait cu sute de ani inainte de ceea ce se considera anul 1.

| AndrogynBeauty a răspuns:

Nu, Socrate a trăit la sute de ani după ceea ce se consideră anul 0.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nicolaus Din Damasc si Justus din Tiberias dar nu L-au mentionat niciunul din cauze necunoscute.Este posibil sa fi fost preocupati de filozofia si mitologia greaca sau romana si deci erau total pe linga cea evreica care atunci nu insemnau ca natie decit plebea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hep Hap mai lasa-i sa se dea in barci...