| PangeeaRogvaiv a întrebat:

Poate explica cineva ce inseamna spatiul infinit?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spatiul infinit este unversul,ce nu poti vedea cu ochiul liber, contine plante, comete, meteoriti, stele. se spune ca este infinit deoarece nu are sfarsit. Funda? big grin big grin

| CryChristiAN a răspuns (pentru anonim_4396):

Universul nu s-a demonstrat inca daca este sau nu (in)finit pentru ca exista noi concluzii si ipoteze. Multi geografi si cercetatori prefera sa-l considere ca fiind nemarginit.

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Eu cred ca nu este acelasi infinit ca si in matematica.Se refera probabil la un spatiu mult mai mare decit ne pujtem noi imagina sau vedea, asa ca iau spus infinit sau nemarginit.Asta pentru ca nu-i cunoastem marginile.Acum ce o fi dincolo de margini in cazul ca o fi asa ne depaseste. Daca este infinit ca si in matematica iarasi sintem depasiti.Sintem depasiti la ora actuala s a zic asa.Mai tirziu putem merge ceva mai departe cind aflam noi date si uite asa ne ducem pas cu pas nici noi nu stim cit si unde.Stii ce este? Intrebarile astea depasesc pe toata lumea asa ca ma pun sa dorm.Aici deja este folosofie si nu ne putem Aventura undeva fara colac de salvare.Asta este filosofie curate.Ma retrag

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Universul happy