| anonim_4396 a întrebat:

Salut prieteni. Doresc sa îmi fac un tablou electric pentru TEST cu o priza 220V și cu o siguranța de putere care sa sara la orice tâmpenii testat sau experimentat de mine. Nu vreau sa afecteze tabloul general de apartament. Imi face cineva o schița?

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

Păi depinde ce înțelegi tu prin „siguranța de putere" și mai ales „orice tâmpenii testat sau experimentat de mine" (cam incorect spus, dar să zicem că am prins ideea).
Ca să nu „îți afecteze" tabloul general, ar trebui să sară protecția înaintea aceleia din tabloul principal. Și ca să se întâmple asta, trebuie să:
- ai o siguranță mai rapidă decât aia;
- de asemenea, să fie cu I nom. mai mic decât cea din tablou;
- preferabil să fie și cu curent diferențial (adică dacă între curentul de pe fază (care „iese" spre consumator) și cel de nul (care „vine" dinspre consumator) e o diferență mi mare de 10 mAmp de exemplu, atunci va declanșa, chiar dacă curentul instantaneu e mai mic decât cel nominal al siguranței. Pentru că o astfel de diferență, conform teoremelor lui Kirkoff, înseamnă că în afară de acel consumator pe circuit a mai apărut un alt consumator, care „fură" curent pe altă cale - de obicei prin corpul tău, spre pământ.