prfml
| prfml a întrebat:

M-am mutat într-un apartament intr-un bloc nou construit, iar in trei saptamani
a sarit siguranta generala de la tablou de patru ori.
Mentionez ca in priza erau in standbay centrala, televizorul, cuptorul electric si o data frigiderul.
Am facut si testul sa folosesc in acelasi timp toate consumatoarele date drumul timp de 30 minute iar siguranta nu a sarit. Care sa fie cauza?

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Depinde ce putere de kw ai in contract, daca depasesti sare sigurantele. In caz ca nu ai o limita de kw contratati suna la compania electrica SA sau vorbeste cu administratorul blocului pentru remedieri.

Bula
| Bula a răspuns:

Faptul ca a sarit siguranta denota un salt de curent mai mare decat ceea admisa de siguranta.
Nu numai la atingerea amperajului poate sari, dar poate si la pornirea unui motor sau alt aparat ce contine transformator de retea mai mare, etc.
De asemenea, siguranta poate sari si daca ai mai multe consumatoare mai mari pornite, dupa care mai pornesti inca unul si declanseaza protectia.

La un apartament, daca instalatia electrica este proiectata si executata corect, atunci trebuie sa ai cel putin doua circuite: pentru iluminat (siguranta de 6A) si prize (16A).
Daca proiectantul a fost destept, atunci a prevazut mai multe sigurante separate din ambele categorii, cum ar fi pentru camere, bucatarie, baie.

Este bine sa urmaresti care siguranta iti cade in mod repetat, care circuite si ce consumatoare sunt conectate pe acel circuit. Si, nu in ultimul rand, la pornirea carui consumator "pica" siguranta.
Observand aceste detalii, ar fi de mare ajutor unui electrician priceput, pentru rezolvarea problemei.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la enel unde ai contract cu ei daca esti proprietarul casei, si cheama i sa remedieze defectiunea, poate au pus o siguranță mai mică decat consumi tu, si atunci cand consumul este mare sare siguranta generală. Sa vină cei de la enel sa i ti pună o siguranță de 16 A, si nu o sa mai sară.

| xerxes1 a răspuns:

Poate a sarit releul diferential care este integrat in siguranta automata generala care detecteaza o scurgere la pamant mai mare de 0.03 A, si asta poate fi de oriunde.Un electrician istet o gaseste in 5 minute.

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Cred ca ai nevoie de un electrician, mai ales ca blocurile noi sunt facute la misto. Verifica toata instalatia si probabil ca-si va da seama de unde vine problema, asta te scuteste de probleme pe viitor. Doreii aia probabil au facut ceva gresit, erau pe Bucegi cand au lucrat la instalatie.

| amalfi007 a răspuns:

Seamana cu asta de aici? asa sunt toate la blocurile noi https://www.youtube.com/watch?v=R0bF_As6QHA
Mare atentie, dupa ce m-am mai documentat, am descoperit ca si eu am o bomba de tablou asemanator celui din videoclip.

Cauzele pot fi multe, cauta un electrician. mgtow puterea din contract nu are legatura cu,, sare sigurantele", daca puterea se depaseste, furnizorul opreste alimentarea electrica. Sigurantele sar doar in momentul in care curentul electric adica intensitatea este depasita pe acel circuit sau sectiune. E important ce are omul in tablou, care sunt protectiile daca sunt conforme, bine calibrate pe consumatori, selectivitate, simultaneitate... Nu exista doar Electrica SA in tara asta, administratorul nu are treaba, ramai la condus de tir si nu mai da raspunsuri doar ca sa acumulezi puncte