| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Stiti (cam) toti ca pe casa scarii este o "cutie" cu legaturile de la distribuitorul de cablu tv si internet pentru fiecare apartament.
Intrebarea mea este: Are nevoie si de curent electric?
Pentru ca zilele astea s-a intamplat o ciudatenie. Pentru o lucrare la mine in apartament, a fost interupt curentul de la tabloul general. Numai pentru apartamentul meu. Dar, tot atunci s-a intrerupt internetul pe toata scara. Si a revenit... cand s-au terminat lucrarile la mine si am recuplat curentul.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Da, distribuitoarele de scara au nevoie de curent electric, dar de o cantitate foarte redusa (comparativ cu aparatura care ti se monteaza si in casa).
Avand consumul foarte redus, deseori aceste echipamente sunt alimentate aleator, de unde se apuca.

Un electrician priceput poate verifica daca instalatia este alimentata din circuitul tau electric sau la ceea a intregii scari.

| Iote a răspuns (pentru Bula):

Multumesc.
Chiar foarte putin, nu e corect sa alimenteze de la un apartament.
Voi urma sfatul tau.

1 răspuns: