| Oprisan_Bogdanel_1980 a întrebat:

Salut, Am si eu o intrebare, poate sa-mi faca cineva o schema electrica a unui tablou electric de apartament? ( tabloul vechi este cu 3 sigurante automate, unaeste generala 16A si celelelte doua sunt impartite pe cate o jumatate de ap. si sunt tot de 16A) Siguranta mare este pe casa scari inainte de contor. Astept raspuns la adresa bogdan0271@gmail.com

Răspuns Câştigător
2 răspunsuri:
| LIN2010 a răspuns:

Da se poate foarte usor,problema este ce vrei de fapt?,o reproducere fidela a schemei existente la tine la apartament, sau o schema cum trebuie sa fie conform normativelor in vigoare? Din descrierea ta nu prea este o schema fiabila(impartirea circuitelor trebuie facuta separat pentru prize si separat pentru iluminat, nu pe parti de apartament), desi daca nu s-au facut modificari la instalatia electrica, tind sa cred ca sigurantele sunt totusi pentru circuite separate de iluminat si prize.In acest domeniu este primordiala dorinta clientului(asta insemnand sa stie ce vrea)si in functie de aceasta se proiecteaza instalatia electrica(ce cuprinde si tabloul de sigurante, acesta fiind cea mai importanta parte din instalatia de protectie a utilizatorului si a aparatelor )daca te intereseaza criteriile de proiectare si executie a unei instalatii electrice te poti documenta din Normativul I-7 /2011.Respecte