| Wordofthat999999 a întrebat:

Romania este cea mai corcitura tara? Adica noi putem avea mai multe natii? Ca din ce am auzit nu suntem 100% romani.

11 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

In cazul meu, care ma consider cu toata inima roman, asa e cum spui. Cu bunicii din partea tatalui, sarb si unguroaica, si ai mamei, ardelean si nemtoaica, iti poti da seama ca sunt un hibrid, ca sa nu zic corcitura, ca suna urit. Dar, na, eu sunt din Timisoara, unde inca se vorbeste des chiar si pe strada maghiara si germana, iar sirba ceva mai rar, dar e prezenta.

| RoCkKiD a răspuns:

Trebuie in primul rand sa intelegi ca exceptand cateva populatii izolate nu exista tari/culturi/populatii necorcite. De-a lungul a mii de ani stramosii tau ai umblat destul de mult si au avut copii cu localnicii.

Cert e ca sigur nu suntem cel mai corcit popor si e greu dezis care sunt ca toate sunt cam in aceiasi situatie.

| SG1995 a răspuns:

Ce condează, dacă o luăm la puric suntem aceeași rasă, toți avem un strămoș comun.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu exista "cea mai corcitura tara". Sau daca exista ar fi America, Marea Britanie, tarile africane etc. Nu exista tara care sa fie "pura". Orice tara a trecut prin anumite schimbari culturale sau lingvistice, iar spre deosebire de alte tari Romania e destul de "pura" daca vrei sa-i spui asa. Desigur, doar fiindca nu exista nicio tara pura nu insemna ca Romania, Italia sau Germania sunt niste minciuni sau doar niste idei abstracte. Tarile sunt niste lucruri foarte reale care au istorie, identitate, limba etc.

| Steregoi a răspuns:

De ce n-ar fi? Toti oamenii au ca stramosi pe Adam si Eva.

| Mogiojojo a răspuns:

Da! Noi aveam o populatie foarte diversificata chiar si inaintea,, invaziei" musulmane in tarile vestice. Este vorba despre haplogrupuri. Uita-te la imaginea asta sa vezi cat de diverse sunt culorile pe harta Romaniei in comparatie cu celelalte tari europene:
http://i.imgur.com/l50NbeH.jpg

| alex15ccc a răspuns:

Nu este adevarat! toate tarile au populatii cu diverse nationalitati sau etnii, rase etc.

| Wordofthat999999 explică (pentru alex15ccc):

Si din parerea ta noi ce am putea avea?

| alex15ccc a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Cauta si tu pe google/wikipedia etc...

| ViruseZ a răspuns:

Romanii romanii sunt trasii din daci si romani