| Zuse a întrebat:

Pe principiul "in ce tara este fabricat"
Fabricat in Romania, ce valoare are pentru Romani?

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Eu am o pufoaica made in Romania. A costat 895 Euro. Foarfeca n-o taie, cutitul nu trece prin ea, rezista la apa, rezista la frig de minus 40 de grade. Dap, pot iesi iarna cu ea, cu doar un tricou sub ea.

Ma rog, cand am cumparat-o n-am stiut ca a fost fabricata in Romania.

| relian a răspuns:

Are valoarea destul de mare pentru ca, ai in tara acea fabrica, pentru ca apar asa locuri de munca, pentru ca oamenii au unde munci, pentru ca aduce venit tarii si oamenilor din tara.

Cu cit ai fabrici mai multe, aia arata ca stai bine, fabrici produse, tu sau cine detine acea fabrica vinde, deci se fac bani, atit pentru acea fabrica cit si pentru tara respectiva.

Daca facem referire la doara "fabricat in Romania, sau faricat in China etc " are valoare fctie de cine este patronul sa-i zic asa al acelei fabrici, cine a proiectat acel produs.

Daca luam un exemplu, asa mai la indemina Apple, are majoritatea fabricilor in China, mai are si prin SUA si prin India si pe unde o mai avea.
Produsele lor indiferent unde is fabricate is la fel, nu exista diferente.Deci valoarea este aceiasi pentru Apple si pentru cel care cumpara un produs Apple.

La fel se intampla cu orice produs.
Luam alt exemplu, un produs conceput, deci proiectat si fabricat in china laughing aia este petarda chinezeasca, majoriatea asa sunt, cum am spus depinde cine este patronu nu cine fabrica.

| Frank51 a răspuns:

O să spun părerea mea, că pe asta o știu, ce au alții în cap încă nu mă pricep la citit gândurile, și nici studii
de caz nu știu legate de asta.

Pentru mine personal are o valoare nesemnificativă și sincer oricât mă gândesc, nu pot argumenta de ce.

Îmi este indiferent de unde provin produsele pe care le folosesc și le consum, și aici am un argument: indiferent de proveniență, aceleași proceduri sunt peste tot.

| UserRo10 a răspuns:

Cumparand lucruri facute in Romania dam banii nostri tot romanilor si raman in tara. Trist este faptul ca foarte putine firme au capital 100% romanesc si toti banii se reintorc in Romania. Plus ca sustinand lucrurile romanesti sustinem mai mult creearea de locuri de munca suplimentare