| florin7151 a întrebat:

Salut spuneti-mi si mie va rog ce profil ar trebui sa urmez la liceu pentru a putea ajunge biolog marin

2 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Științele naturii și dacă vrei să devi biolog marin te-ar ajuta dacă ai combina-o și cu bilingv-ul.

| MMihai a răspuns:

Profil real oricum, dar eu ți-aș recomanda secția mate - info că datele obținute trebuie prelucrate, arhivate etc. cu calculatorul și trebuie să cunoști mate, fizică, lucrul cu calculatorul etc., spre a fi un bun biolog marin. Este și o secție unde se face mai multă chimie și biologie dar nu aia. Biologia o poți învăța și singur, și nu trebuie să faci pentru asta mult prea multă chimie. Trebuie să știi și chimie, ca biolog marin, dar nu neapărat și foarte multe privind tehnologia de fabricație a maselor plastice, a maselor plastice armate sau a cauciucului sau privind chimia silicaților.