| Babi_Catalyn_1990 a întrebat:

Am problema cu inaltimea, acum o luna am implinit 17 ani si de abia am 1, 58,cand aveam 16 ani si 5 luni am fost la o doctora endocrinolog si mi s-a spus ca nu se mai poate face nimic doar sa cresc natural, sa practic un sport si ca la varsta de 17 ani cartilajele osoase se vor inchide complet, au trecut vreo 7-8 luni de atunci si am crescut 2 cm. Acum am descoperit site-ul: http://www.crestereinaltime.ro/manual-complet-crestere-i naltime.html si imi recomanda sa cumpar o carte care te ajuta sa cresti in inaltime indiferent de varsta, credeti ca ma va ajuta cu ceva?

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Buna catalin inaltimea ca si culoarea parului sunt determinate de genetica, indiferent de ceea ce vei face cresterea va vi imposibila, din pacate cand cartilajele se inchid absolut nimic numai poatesa le deschida, totusi se stie ca pana la 20 de ani poti creste macar 2, 3 cm maxim, pe acel site sunt vrajeli isi dai seama ca uni ar da mii de euro sa creasca natural dar nu se poate, si eu sunt in situatia asta stiu cat de frustrant e, singura metoda e operatia la cartilajele genunchilor care costa cam 50 de mii de euro, imagineazati ca isi taie osul la genuchi acolo se baga un fier care prelungeste osul, nu baga porcari in tine gen hormon de crestere, inaltimea e determinata de multi hormoni, gene etc asta e

| Babi_Catalyn_1990 explică (pentru RAY):

Acea doctora mi-a spus ca la 17 ani se vor inchide complet dar am sa iau acea carte, poate inca cartilajele osoase nu s-au inchis si acelele exercitii ma pot ajuta. Mersi pentru sfat!

| suffarstar a răspuns:

Nu stiu daca te va ajuta, la varsta ta e cam putin, e bine ca ai mai crescut totusi 2 centimetri. Sfatul meu e sa practici stretching si inot, cat despre acea carte, nu stiu, sunt 50 de lei, ai putea incerca.
Am gasit o carte in engleza destul de concreta, la prima vedere, ce promite cresterea in inaltime cu pana la zece centimetri. Am reusit sa o descarc si daca vrei ti-o pot oferi si tie, o incarc undeva, poate te ajuta.

| gratargratar a răspuns (pentru suffarstar):

De acord.

| Babi_Catalyn_1990 explică (pentru suffarstar):

Deja am dat comanda de carte, nu am de pierdut nimic, 50 de lei poti sa ii pierzi si fara sa vrei, mersi pentru sfat si ajutor!

| suffarstar a răspuns (pentru Babi_Catalyn_1990):

Cu placere!