| CaBrOn a întrebat:

Am si eu o intrebare de ce societatea in care traiesc au ceva cu atei(precizez ca eu sunt ateu). Sau voi ce parere aveti despre acest concept de gandire si daca urati atei de ce?

Răspuns Câştigător
| Vizitiul a răspuns:

Atat noi, ateii, cat si ceilalti, credinciosii, intr-un final, suntem oameni cu toti, fiinte vii. Trebuie sa stim ca nu se cuvine a uri un om, nu un ateu sau un credincios.
colored4life -Nici sa vrei nu te poti casatori cu un ateu, ca ala nu accepta cununie religioasa si legatura prin acte, juraminte etc., ca e penibil. Iti dai seama ca si acolo trebuie' sa arunci cu banii, ca altfel, popa, nu oficializeaza casatoria. Cat de patetic! Mintea unui ateu e plina de lucruri urate? Io nu cred, ca-s mai taran de fel, eu cred ca mintea ateilor este plina de adevaruri crude, iar cea a crestinilor de minciuni frumoase. In fine, alegi ce doresti, dar fara sa spui ca ateii au doar lucruri "urate " in cap.
Tania -Tu auzi ce indrugi acolo? Daca cred in pietre, inseamna ca-s crestin? rolling on the floor)
Dar, daca nu cred in pietre, ce sunt, ateu? Ma lesi? Vorbesti fara sa stii.

11 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu este dragoste.Crestinii ii iubesc si pe atei si se roaga ca Dumnezeu sa se faca cunoscut si lor.Numai Dumnezeu poate sa umple golul din inima lor.In fiecare inima este un loc special pentru Creatorul nostru. Poti sa ai faima, bogatii, tot ce-si poate dori un om dar nu o sa fii fericit si implinit decat atunci cand o sa il primesti pe Isus in inima ta.

| wales a răspuns:

Draga CaBOn,un crestin autentic nu te poate ura, Dumnezeu iubeste pe toti la fel, nu face nici o diferenta; Romani 2:11. Dumnezeu nu iubeste pacatul, dar iubeste omul pacatos si doreste ca acesta sa nu mai pacatuiasca; Ezechiel 18:23.
O persoana daca zice cu vorba ca este crestin dar faptele lui i-L contrazic, minte si adevarul nu este in el; 1 Ioan 2:4.
Nimeni nu are dreptul sa judece pe altcineva,ca nu este de acord cu ideile lui este alt aspect, dar cine uraste pe aproapele lui nu face voia Lui Dumnezeu, ci este doar o pornire rea a sufletului acelei persoane.

| NoChanceForUs a răspuns:

Ideea e de ce nu urâm animalele că nu au religia potrivită? Urâm musulmanii? Urâm țiganii, dar ei sunt creștini. Urâm pe oricine nu e de acord cu noi, îi considerăm niște degenerați doar pentru că nu au părerea noastră(părerea noastră fiind unica validă).Ne schimbăm modul de viață după niște scrisuri dintr-o carte și facem lucruri de „doamne-ajută" ca să fim în rând cu lumea.Hai să omorâm triburile(mă refer la triburi retrase,care se roagă la zei-animale) pentru că sunt niște demenți,trebuie uciși!
Suntem toți oameni, în afară de modul în care ne folosim proteinele din neuroni suntem toți la fel, însă despărțiți de doctrine.Eu nu sunt ateu, nu sunt creștin, nu vreau să fiu numit în nici un fel.Sunt doar om.

| alexgogo a răspuns:

Ia uite aici, via wikipedia, poate te lamuresti exact:

Ateismul este concepţia care se bazează pe negarea existenţei oricărei divinităţi. Ateismul respinge astfel credinţele religioase în supranatural, viaţa de apoi, miracole etc., specifice teismului. [...] Dat fiind că lipsa divinităţii ar goli de sens religia, dar nu neapărat, existând religii care nu încorporează zei în cadrul lor, ateismul este deseori echivalat cu o respingere a religiei în general.

Multe religii afirmă că moralitatea este derivată din poruncile unei anumite zeităţi şi că teama de zei este un factor major în motivarea oamenilor pentru o conduită etică. Ca urmare, ateii au fost deseori acuzaţi ca fiind amorali sau imorali. Ateii resping această acuză şi afirmă că sunt la fel de motivaţi de o comportare etică ca oricine altcineva — fie prin educaţie, fie prin umanism, legislaţie sau dorinţa de a avea o bună reputaţie şi respectul de sine. Ei afirmă că un comportament cu adevărat etic derivă din motivaţii altruiste, nu din teama de pedeapsă sau speranţa în răsplată după moarte. Mai mult, ei citează faptul că în multe religii conceptul de moralitate e prezentat doar ca o listă de interdicţii ("să nu..."), ceea ce nu e suficient pentru un comportament cu adevărat etic - moralitatea ar trebui să fie şi pozitivă, nu doar negativă; fac şi ce trebuie să fac, nu doar mă abţin de la ce trebuie să nu fac.

| Furculingură a răspuns:

Nu ma declar ateu,fac prea multa religie la scoala si nu sunt la varsta la care am asimilat multa informatie ca sa imi pot da seama. Dar discutii de genul am tot auzit, in familie sau in societate! Un singur lucru am invatat, sa respect pe toata lumea indiferent de opinie, pareri, orientari politice sau religioase.Suntem liberi la exprimare.
"Eu cand vreau sa fluier, fluier."

| doroteea a răspuns:

Eu sunt ortodoxa si nu am nimic cu ateii pentru ca toti suntem oameni, indiferent de religie. Adevarul e ca eu cred in Dumnezeu, desi nu sunt credocioasa... ma rog. Nu oblig pe nimeni sa creada in Dumnezeu, dar nici altii nu ma pot convinge pe mine ca nu exista Dumnezeu. In ciua diferentelor de religie nu ma deranjeaza ateii. Sper doar ca toti sa credem in ceea ce e adevarat si corect si sa nu ne dam seama prea tarziu de acest lucruhappy.

| GeoXD a răspuns:

Dupa parerea mea fiecare are dreptul sa spuna ce crede,si mai presis,in cine crede
poate si ateii au dreptate, dar fiecare are modul lui de gandire.
eu nu urasc ateii, uneori chiar cred ca au dreptate. dar dupa cateva momente revin la modul meu de gandire.

| Tania a răspuns:

Eu nu cred ca exista atei,chiar daca sustin asta, fiecare crede in ceva si are o convingere fie ca ar crede si in... pietrelaughing
Atunci cand o persoana este speriata zice o expresie gen„Doamne fereste„„la dracu, pe tot dracii...sau sfanta macaroana...„in fine ce vreau sa zic este ca fiecare crede in sinea lui in ceva.

| everyyoueveryme a răspuns:

Eu nu m-as casatori cu un ateu,din simplul fapt ca,daca acea persoana nu crede in Dumnezeu,atunci nu cred ca poate sa creada in prea multe, iar mintea ii e probabil plina de lucruri "urate", intrebari multe si fara sens etc.

| CookieTsang a răspuns:

Eu una nu am nimic cu ateii. Nu mi-ar pasa daca un prieten ar fi ateu.Mai mult mi-ar pasa cum se comporta si cat de loial este.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai preciza, ca nici tu nu stii ce esti.si cand vei sti deja va fi tarziu sa mai schimbi ceva. faptul ca esti crestin sau ateu nu incalzeste pe nimieni cu nimic. golul din suflet ramane si toti alearga sa-l umple in felul lor.dar alergarea este inutila fiindca este goana dupa vant.o schimbare radicala in viata unui crestin sau ateu va lumina cugetul si va schimba atitudinea oricui i se va intampla.iar intrebarea care va fi pe buzele anbilor va fi; oare e soarta sau vointa divina.dar atat, fiindca vor uita la fel de repede amandoi, daca schimbarea nu e in profunzime ci dar de suprafata.la suprafata se poate interveni.dar in profunzime nu prea avem acces.ura? de ce s-ar ura? cata vreme nu se jignesc isi respecta parerile, si sunt constienti ca soarele lumineaza peste toti atei si credinciosi? iar Dumnezeu este al tuturor infiderent ca crede sau nu?