| SaveTheNature a întrebat:

Intrebare pentru atei. Aveti o parere mai buna despre catolici, ortodocsi sau protestanti?

16 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu parerea noastra conteaza ci ce spune Dumnezeu despre fiecare.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Nu am nicio parere...Nici macar nu intreb pe nimeni ce religie e! Nu-mi pasa!

| Zenicide a răspuns:

Sunt toti la fel.

| RAY a răspuns:

Nu am nici o parere despre nimeni,, nu ma intereseaza ce fac alti, singurul lucru care ma intereseaza sunt doar eu si pe cei dragi atat de restul nu-mi pasa, dar ma deranjeaza cand x ma obliga sa cred in convingerile lui sau ma jigneste, dar ca fanatism pocaiti sunt campioni clar

| M25M a răspuns:

Nu prea imi fac pareri despre oameni in functie de convingerile lor religioase este irelevanta cerinta asta nu plasez pe nimeni mai sus si nici mai jos.

| Alphawolf a răspuns:

Nu-mi plac cei care vorbesc in limbi, m-au speriat cand eram copil. Ei sunt "posedati" de "Satana".

| dorelmarc a răspuns (pentru Alphawolf):

Dar omul firesc nu primeşte lucrurile Duhului lui Dumnezeu, căci pentru el sunt o nebunie; şi nici nu le poate înţelege, pentru că trebuie judecate duhovniceşte.
1Corinteni.2.13

| Alphawolf a răspuns (pentru dorelmarc):

"Lucrurile duhului", "judecata duhovniceasca", ce sunt astea? Cuvinte obscure, vorbe in vant! Eram copil, nu aveam mai mult de 10 ani, am intrat intr-un locas de cult, dar am crezut ca am intrat intr-o casa de nebuni. Ma fac vinovat ca am fost speriat de oameni posedati de lucrurile duhului si ca nu aveam judecata "duhovniceasca"?(chiar daca aveam doar 10 ani). Hai sa fim seriosi, nu veni la mine cu povesti de adormit copiii.

| dorelmarc a răspuns (pentru Alphawolf):

Eu.ti-am.trimis.ce.scrie.in.scriptura.si.tu.zici.ca.sant.povesti.de.adormit.copii

| Zenit313 a răspuns:

Toate religiile sunt la fel, in stadiul de BASM, pana cand nu prezinta dovezi cu care isi pot justifica opiniile.
Nimeni nu este mai special sau mai important!

Daca analizam faptele acestora, cea mai proasta parere o am despre catolici si cea mai buna despre protestanti! happy
Ortodocsi sunt la mijloc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta e ca şi cum ai întreba un fanatic religios despre cine are o părere mai bună: despre atei sau satanişti?

| MaskOfSanity a răspuns:

Evident, dacă nu folosesc îndoctrinarea pe mine. În rest, sunt destui oameni inteligenţi care sunt credincioşi.

| Calininio a răspuns:

Depinde care sunt mai ipocriti. Nu am trait langa multi catolici, si protestanti de loc. Dar despre ortodocsi pot spune: Despre unii ca sunt ingusti la minte pentru ca considera mai mereu ca ce spun ei e adevarul suprem.
Despre altii ca sunt mincinosi si inumani, spunand lumii ca "se roaga pentru pacatele oamenilor" si ca doresc ca lumea sa aiba un trai mai bun, stand cu curul in tronuri de aur, in masini scumpe, dand mana cu Basescu si dand bine in poze, purtand la gat cruci de aur ce ar putea hranii un sat intreg de africani timp de 6 luni. Aici dupa cum v-ati dat seama e vorba de majoritatea preotilor BOR.
Despre altii ca sunt oameni ce merita respect pentru ca accepta si alte puncte de vedere si sunt capabili de o discutie normala. Din pacate nu sunt multi. Pentru acestia, tot respectul.

| unul1 a răspuns:

Conteaza personalitate nu religia.

| tinerelul a răspuns:

Vai tu! ce vrei sa urmaresti cu intrebarea asta? Sa facem cumva perechi perechi crestini cu atei si sa incingem un dans ceva?

| AnnealedPride a răspuns:

Toti o oala sh-un pamant.

Prefer sa nu judec un om avand la baza credintele lui spirituale. Treaba fiecaruia.

Nu ai nevoie sa fii incadrat in vreuna din ele ca sa fi un om bun.