| Sfatulmeueste a întrebat:

Hei, ce parere aveti despre societatea asta in care ne diferentiaza de cei bogati si saraci, grasi si slabi, urati si frumosi, si nu ne lasa....sa stim sa le apreciem caracterul?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-am nici o părere despre societate. Majoritatea oamenilor își acordă importanță prin intermediul obiectelor valoroase pe care le are, a studiilor, a statului. Unii oameni au mulți bani, alții sunt bogați sufletește. Nu suntem niște obiecte ce trebuie încadrate în categori/ șabloane. Este imposibil ca toți să avem același greutate. Frumusețea stă în ochiul privitorului. Într-un fel este trist că mai devreme sau mai târziu fiecare primim o etichetă de la oameni care și ei cândva au primit. Dacă am fi toți buni și iubitori n-am mai aprecia lucrurile mărunte. Oamenii nu sunt obiecte în mai multe exemplare. Suntem unici/ diferiți, dar este mai ușor să atribui cuiva o etichetă decât să stai și să asculți gândurile și sentimentele cuiva. Unii oameni sunt superficiali și ipocriți. Suferința și experiența maturizează omul. Cât timp suntem sub același cer toți suntem muritori. Unii se fac remarcați prin reușite. Luăm în mormânt doar ce avem în suflet. Ne naștem toți la fel (cu suflete pure de copii), dar unii oameni îi diferențiază pe ceilalți prin tot ce este la exterior. Acolo unde este urât cândva a fost frumos sau putea fii. Nu te pierde pe tine pentru ce te înconjoară.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca societatea nu are cum sa cunoasca fiecare individ in parte...

si in natura animalele supravietuiesc in functie de instincte si putere nu in functie de caracter

| m1dn1gh7 a răspuns:

Hei!
E un subiect complex, si e muuuult de vorbit despre asta, insa tot ce pot spune e ca... de multe ori privim cu ochii de carne... si nu cu inima. Ascultam cu urechile si nu cu inima. Suntem artificiali si seci! Daca ne-am trata cu dragoste unii pe ceilalti, s-ar petrece o schimbare mare in lume, pentru ca pana la urma, ura nu e altceva decat lipsa iubirii! happy

| HoriaHH a răspuns:

Prietene, in comunism nu se intampla de astea, ajuta-ma sa il reinstauram chiar astazi big grin Marx ar fi mandru de tine si doar pentru ca ai putut observa diferentele aduse de Capitalismul occidental.