| Absolutum a întrebat:

Care este adevarul absolut? Ce este viata si pentru ce traim? Cine si ce este Dumnezeu?

8 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Chiar ne gasisi pe noi, atotstiutori, sa dam raspuns la intrebarea asta...

| T0T a răspuns:

Ai mai vrea să cunoști adevărul absolut dacă acesta nu ți-ar oferi niciun scop sau semnificație?

| Steregoi a răspuns:

Dumnezeu e absolutul.

| Theo94 a răspuns:

Daca te referi la scopul vietii, in mod obiectiv nu are nici un scop, poate cel biologic de a supravietuii si a se reproduce, in mod subiectiv poti sa-i dai tu ce scop vrei vietii tale. Referitor la dumnezeu, nu s-a gasit nici o dovada, dar daca exista este ceva cu totul diferit de ce ne prezinta religia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trăim pentru a trai... gândește te daca nu traiai, dar hai sa o luam si pe cealaltă parte...trăim pentru a face ceva in viața asta, pentru un scop. Dumnezeu nu se știe cine e, nici dacă există, nu s-a dovedit așa ceva. întrebarea e cine l a creeat pe Dumnezeu ..fiindca nu putea să apară așa dintr o sclipire.și dacă te gândești mai bine cine l a creat pe cel ce l a creat pe Dumnezeu? Și așa ajungi Intr o bucla infinită

| anonymus4106 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sau poți să nu te mai gândesti cine l-a creat pe Dumnezeu și ai scapat de buclă. Încercăm să folosim aceleași axiome (existenta și sensul timpului) pentru a explica lucruri care nu țin de știință sau de orice altă experiență pe care am avut-o până acum. Astfel, nu putem avea vreo dovadă stiințifică pentru existența lui Dumnezeu.

Adevărul absolut nu știu care e.

| Steregoi a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu nu are inceput.

| Steregoi a răspuns (pentru anonymus4106):

Chiar daca timpul are un inceput ceva si cineva exista dintotdeauna. Omitand acest fapt multi nu-si pot explica logic ce a fost inainte de big-bang.