Întrebare recomandată | Аndrew a întrebat:

Cum credeți care este originea omului?

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Omul a fost creat de Dumnezeu, omul nu a evoluat din maimuță. Omul a fost creat.

| Inferno a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

De fapt, ambele variante sunt false. Ai comis eroarea de logica "falsa dihotomie" intrucat nu ai enuntat decat doua variante, ambele eronate.

26 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Http://www.tpu.ro/......tuturor-6/

| mgtow a răspuns:

Santem opera dumnezeiasca.

| Inferno a răspuns:

Conform dictionarului, adverbul "cum" are semnificatie, in contextul intrebarii tale, de: "In ce mod", semnificatie ce nu se potriveste cu restul intrebarii.

| thegatekeeper a răspuns:

Tind sa cred ca omul a aparut datorita evolutiei si nu ca a aparut subit, din nimic (creationism).

| sublime89 a răspuns:

Originea omului este evolutia. Facem parte din marea familie a primatelor, fie ca ne place, fie ca nu.

http://en.wikipedia.org/wiki/Timeline_of_human_evolution
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_human_evolution_fossils
http://en.wikipedia.org/wiki/Human_evolution

| Inferno a răspuns (pentru sublime89):

De fapt evolutia este modificarea organismelor in perioade relativ mari de timp, prin variatii ale materialului genetic de la o generatie la alta cauzate de factori mutageni.

Originea omului este un stramos comun cu cimpanzeul, conform consensului stiintific.
Originea, din punct de vedere biologi si cea mai apropiata, ca asa poti considera originea omului si aparitia Universului.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Extraterestii

| CinevaNou a răspuns:

Omul a fost creat de extraterestri.

| fuzzer a răspuns:

Omul ca fiinta distincta, are un creator, un proiectant care a creat acest organism atat de complex.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A fost creat de "Dumnezeu" prin evolutia acestuia, de la stagiul de amiba, la fiinta suprema in univers.
http://www.dailymotion.com/......eders_news Yea, u know what i mean!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aha.pai cum sa cred? ca orice om.fiecae om iese din p...a mamei lui.care a fost fecundata de unul ori mai multi truditi care au dat de doua trei ori din fund si gata.

| TOOL a răspuns:

Omul se trage din ADAM SI EVA care au fost creati de Dumnezeu.

| Apetrei_Bogdan_1995 a răspuns:

Omul nu a evoluat din maimuta.Maimuta rade de noi la cat de prosti am ajuns s-a credem in atata religie.Si apropo, pamantu e plat!

| RobertFHC a răspuns:

Un singur cuvant, MORMOLOCI laughing
E clar ca din evolutie. cine stie cum o sa fie pamantul peste 2.000.000 de ani happy

| ThePathWalker a răspuns:

Iesi de pe categoria asta si du-te la religie. Normal ca el si maimuta au un stramos comun (doar nu facem aici wudu). Cat despre biblie nu scrie nicaieri ad literam ca l-a facut din nimic si nici ca ziua avea 24 de ore. Si chiar dac ar scrie gandeste-te pentru cine a fost scrisa Biblia.

| ovdiuc a răspuns:

Teoria evolutionista-darwin

| CostaMate a răspuns:

Omul a fost creat de dumnezeu, dumnezeu fiind probabil o forta, sau un grup, nu o singura persoana; evolutie? sigur dc nu, dar evolutia omului atat de rapida doar prin propriile puteri..nu cred. uitati-va in ultimii 200 de ani, schimbari foarte majore, cv s-a intamplat, logic.

| Ezikel a răspuns:

Omul a evoluat din maimuta si punct"!"

| StefanR0 a răspuns:

Omul se trage din maimute iar maimutele din predecesorii lor.Nu sunt un om care sa creada in religia nedovedita si pot sa spun ca nu cred ca Dumnezeu l-a creat pe om asa cum e el acum. Faze bisericesti pentru a linstii populatia si a o face sa nu gandeasca.Cam asta faceau popii in vechile timpuri din cauza invidiei ca cineva sa nu le ia locul.Pur si simplu suprimau gandirea oamenilor.

| Dennnnny a răspuns:

A fost creat, nu? Ce dovezi avem? Crede si nu cerceta, hai sa facem bani de pe urma oamenilor. Bisericile au fost create cu un scop si probabil Biblia a fost scrisa de un psihopat. Macar ati citit Biblia? nu ni se aduce nici o dovada despre asa numita 'creare' a omului. Cred ca originea omului este din evolutie. Omul a evoluat din primate, este dovedit.

| NataliaBabalici a răspuns:

In evolutie happy

| PinkLife69 a răspuns:

Omul a fost creat de Dumnezeu. Stiu ca poate crezi ca totul a inceput cu Big Bangul ala de care tot vorbesc cercetatorii dar acel big bang nu avea cum sa apara din nimic, deci, nu stiu dar eu asa cred.

| Inferno a răspuns (pentru PinkLife69):

Big Bangul este modelul cosmologic ce explica formarea Universului. "A aparut", mai corect spus, a fost emis de cercetatori, evident ca nu a aparut din nimic. Nu apar modele cosmologice din nimic, ele sunt construite de un grup de oameni de stiinta si acceptate, sau nu, ca teorii stiintifice.

| Jokerashul a răspuns (pentru PinkLife69):

Exact...Asa ma gandesc si eu! Bun bun, totul sa zicem ca a fost creat natural si nu exista divinitate dar cum a aparut inceputul? Cum a aparut timpul? Si mai curios, daca e sa o luam asa, cum a aparut Dumnezeu?