| Marin_Constantin_1905 a întrebat:

Deci, am auzit la stiri ca Romania probabil va fi lovita de un cutremur de 6 pe scara Richter.Ce judete va cuprinde, cand va fi? Trebuie sa ma pregatesc cumva?

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La care stiri ai auzit?

Cutremurele cele mai dese sunt in zona Vrancea si se propaga spre Dunare si Prut, iar Carpatii le deviaza, le atenueaza puternic. Cutremurul din aceasta zona din 1977 a fost de 7, 2 grade pe scala Richter si a durat aproape un minut. Efectele sunt cunoscute.

Mai este o zona seizmica, dar mult mai slaba: zona Banatului.

Pe scala Richter, un grad diferenta inseamna de 10 ori (7 grade Richter sunt de zece ori mai puternice ca 6 grade)

| Marin_Constantin_1905 explică (pentru Bula):

Auzisem la antena 3. Cred ca n-am inteles eu bine.Dar daca s-ar intampla, cat de tare s-ar simtii prin zona Neamtului, intr-un fel de depresiune?

| drutzix a răspuns (pentru Marin_Constantin_1905):

Antena 3 si stiri nu au ce cauta in aceeasi propozitie decat daca esti sarcastic

| Bula a răspuns (pentru Marin_Constantin_1905):

Propagarea depinde de structura solului, respectiv de directia oscilatiilor (verticala, orizontala) si adancimea centrului.
Sunt cutremure tari care se simt mai putin si sunt relativ slabe care se simt tare.
In japonia sunt cutremure zilnic, iar intr-un an sunt mai multe de intensitate cat a fost la noi in '77, sau chiar mai mari. La ei este ceva obisnuit.
La noi autoritatile sunt luate prin surprindere si cand cad 2 degete de zapada, in fiecare iarna. happy

| darrio2007 a răspuns:

In noaptea de 29 februarie spre 1 decembrie. Nu mai crede toate prostiile. Cutremurele nu pot fi prevazute, indiferent de aparatura folosita. Esti naiv.

| T0T a răspuns:

Ar fi trebuit să auzi ceea ce trebuie, anume că nimeni nu știe când va fi un cutremur și de cât va fi. Restul sunt aberații sau ai înțeles tu prost. Oricum este bine că au avut loc aceste cutremure mediocre, s-a detensionat solul iar riscul unui cutremur viitor mare scade. Oricum un cutremur de 6 nu e atât de mare, adică poți supraviețui fără probleme dacă nu te panichezi și respecți normele în caz de cutremur, alea pe care se presupune că trebuia să te învețe la școală și se presupune că ați făcut și simulare în caz de cutremur.

| Tr?ie?teClipa a răspuns:

Doar orasul tau va fi lovit.

| Iunix a răspuns:

Tot la știri au zis și că pe 12.12. 2012 va veni sfârșitul lumii. Un cutremur nu poate fi prevăzut decât cu vreo 30 de secunde înainte.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Sezi blind! "Probabil" stire pentru rating. Ultimul a fost de 5, 3 dar americanii l-au evaluat la 5, 6. Ai patit ceva?

| Vladutee a răspuns:

Nu. A fost recent unul de 5, 6 dacă nu mă înşel, şi nu a fost ceva woow, periculoase sunt cele de 7 / 7+