| dragoscsd a întrebat:

E adevarat ca va fi un cutremur mare in Romania peste 7, 5 grade pe scara Richter?
Plz cele mai multe informatii!
A si inca ceva, trebuie sa ma pregatesc?

7 răspunsuri:
| AlexanderAdrian a răspuns:

Eu cred ca a fost deja un mare cutremur in creierele celor care se uita constant la alarmistii de la cotet tv care nu fac altceva in ultima vreme decat sa vorbeasca despre cutremure si sa ne informeze acum zilnic ce cutremurase sunt in vrancea.

Trebuie sa te pregatesti ori sa-i suporti in continuare ori sa schimbi postul.

| sublime89 a răspuns:

E adevarat ca va fi pana la urma si unul de peste 7, 5 grade, asa cum au fost atatea si-n trecut. Cutremurele nu se opresc cand vor oamenii. Cat timp va exista planeta vor exista si cutremure.

Daca vrei sa stii exact cand va fi, nu ai nicio sansa. Dar e bine sa fii pregatit, mai ales daca stai in sud-estul tarii pe undeva.

| Mămăligă59 a răspuns (pentru sublime89):

Va fi in sud-estul tarii cutremurul?

| sublime89 a răspuns (pentru Mămăligă59):

Cutremure asa mari nu pot avea loc la noi in tara decat in zona Vrancea. Dar pot afecta intreaga regiune, din sudul Moldovei pana la Bucuresti. Asa a fost si-n 1977 sau 1940, ultimele 2 mari cutremure.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Cutremurile sunt unele dintre cele mai greu de prevăzut fenomene. De aceea, nu există niciun temei de a crede că aşa ceva se va întâmpla atunci când se "prognozează".

| Ben00 a răspuns:

Statistic, poate fi unul peste 7. Insa sa speram ca s-a mai descarcat prin cel din 86, si cele 2 din 90. Unii cercetatori vorbesc de un blocaj ciudat pe o falie in Turcia.

Se pare ca cele de adancime mai mare se propaga spre nord est, cele de adancime mai mica spre sud. Oricum e mai bine sa fie 4 de 6.5 decat 1 de 7.3. Zicem Doamne-ajuta si speram sa se descarce prin cutremure mai mici.

| Delmoniko a răspuns:

Nici macar japonezii cu tehnologia lor de sisteme de alarmare din faliile tectonice subacvatice nu pot prevedea cutremurul decat cand este prea tarziu. Asadar, te poti ruga cui vrei tu sa te scape. De preferat, zeului cutremurelor Tepeyollotl.