| Jacob27 a întrebat:

Imi puteti spune si mie ce Sfinti au moastele in romania si in ce judet se afla ele.Multumes funda si vot

Răspuns Câştigător
| M a răspuns:

Sf. Filofteia (prăznuită pe 7 decembrie; moaştele Sfintei se află în Biserica Paraclisului
Mănăstirii Curtea de Argeş)
· Sfinţii: Serafim de Sarov (prăznuit pe 2 ianuarie şi 19 iulie), 14000 Prunci Mucenici
ucişi de Irod (prăznuiţi pe 29 decembrie), Mc. Ucişi în Sinai şi Rait (prăznuiţi pe 14
ianuarie), Sf. Ghelasie de la Râmeţ (prăznuit pe 30 iunie), Sf. Siluan Athonitul (prăznuit
pe 24 septembrie), Sfinţi din Pustiul Hozeva, Sfinţi din Ierusalim, Sfinţi din Palestina,
2 Sfinţi Necunoscuţi, Cuv. Paisie de la Sihăstria Putnei şi Cuv. Natan de la Sihăstria
Putnei (sec. XVIII, necanonizaţi) – părticele din moaştele Sfinţilor, alături de o părticică dintr-un
veşmânt de moaşte al Sf. Grigorie Decapolitul (prăznuit pe 20 noiembrie) se află la
Mănăstirea Robaia, com. Muşăteşti, jud. Argeş
· Sfinţii: Varvara (prăznuită pe 4 decembrie), Pantelimon (prăznuit pe 27 iulie), Mercurie
(prăznuit pe 25 noiembrie) şi Ioan Prodromitul (prăznuit pe 3 decembrie) părticele
din
moaştele Sfinţilor se află la Mănăstirea "Negru Vodă" din Câmpulung, jud. Argeş, alături
de o părticică din Sf. Cruce pe care a fost răstignit Hristos (sărbătorile Sf.
Cruci: Duminica a 3a
din Postul Mare, 7 mai, 1 august, 11 septembrie şi 14 septembrie)
· Sfinţii: 40 de Mucenici de la Sevasta (prăznuiţi pe 9 martie), Sfinţi de la Măn. "Sf.
Gherasim" din Pustia Iordanului, alţi Sfinţi (întrun
crucifix) şi Cuvioşi de la Măn.
Cetăţuia – Valea Chiliilor (necanonizaţi) – părticele din moaştele Sfinţilor se află întro
răcliţă din pronaos ce cuprinde şi Veşminte de moaşte ale unor Sfinţi de la Măn. "Sf.
Teodosie cel Mare" din Pustia Iordanului şi un veşmânt al Sf. Împărătese Teodora a
Bizanţului (prăznuită pe 11 februarie?), tot acolo existând şi o raclă cu părticele din moaştele
Cuv. Schimonah Ioanichie (sec. XVII, necanonizat, al cărui mormânt este în cimitirul
mănăstirii) – aflate la Mănăstirea Cetăţuia, com. Cetăţeni, jud. Argeş (lângă
Câmpulung)
funda?batting eyelashes

4 răspunsuri:
| laurentiu a răspuns:

Bai lasa idoli, lasa oasele uscate inchinate direct lui Dumnezeu, te inchini oaselor atunci niste oase te va salva din iad! care asa ceva e imposibil! Dumnezeu nu vrea niste amarate de oase ca sa ii ia locul!
tu esti copil dar o intrebare pentru cei mai intelepti de ce credeti ca toata lumea alearga la oase si nu la Dumnezeu? fiindca e foarte mare ratacirea!

| annaliana a răspuns:

Cred ca in fiecare manastire din Romania se afla moaste.La Manastirea Curtea de Arges sunt moastele Anei,la Cea de la Iasi sunt ale Sfintei Paraschiva, La Prislop sunt cele ale parintelui Arsenie Boca, la manastirea Niculitel sunt vreo 4.

| cippi a răspuns:

Ce spune Biblia despre moaste:
Numeri 19:
11 – "Cine se va atinge de vreun mort, de vreun trup omenesc mort, să fie necurat timp de şapte zile."
12 - Să se curăţească cu apa aceasta a treia zi şi a şaptea zi şi va fi curat, dar, dacă nu se curăţeşte a treia zi şi a şaptea zi, nu va fi curat.
13 - Cine se va atinge de un mort, de trupul unui om mort, şi nu se va curăţi pângăreşte cortul Domnului; acela să fie nimicit din Israel. Fiindcă nu s-a stropit peste el apa de curăţire, este necurat şi necurăţia lui este încă peste el.

Leviticul 21:1 – "Domnul a zis lui Moise: „Vorbeşte preoţilor, fiilor lui Aaron, şi spune-le:‘Un preot să nu se atingă de un mort din poporul său, ca să nu se facă necurat;"

Leviticul 21:11 – "Să nu se ducă la niciun mort; să nu se facă necurat şi să nu se atingă nici chiar de tatăl său sau de mama sa."

Matei 23:27 – "Vai de voi, cărturari şi farisei făţarnici! Pentru că voi sunteţi ca mormintele văruite, care pe dinafară se arată frumoase, iar pe dinăuntru sunt pline de oasele morţilor şi de orice fel de necurăţie."