| frankyminune a întrebat:

incercand sa imi omor plictiseala am demontat un storcator de fructe care este alimentat la 220v, am scos motorasul acestuia si am observat ca are magneti in el, din cate am vazut eu pentru ca nu ma pricep deloc la electronica, acesta are doua bobine cu doua borne la fiecare bobina.Am legat doua fire la intamplare la una dintre bobine si am rotit brusc cu mana de rotor, intamplarea a fost ca m-a curentat destul de binisor laughing apoi am legat un bec de 4, 5 v la cele doua fire si am rotit din nou insa becul nu se aprinde, as vrea sa fac o jucarie de eoliana din acel motoras care sa imi produca curent, cum ar trebui sa fac sa obtin curent? ma refer la legaturi care sa faca sa se aprinda un beculet.Va multumesc si promit ca celui care ma va ajuta ai voi da funda 100%.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai tensiune prea mare si curent prea mic.
Un led ar trebui sa se aprinda.
Daca te-a curentat a trecut prin tine cativa miliamperi suficient cat sa aprinzi un led sau mai multe inseriate.
Inima se opreste pe la 70 miliamperi deci inca se poate mari turatia.
Ca generator cu o singura bobina o sa obtii 60-100 Volt la 100-200 miliamperi in functie de turatie.
Suficient cat sa te curentezi mai serios sau sa aprinzi un pumn de led-uri.

| frankyminune explică (pentru anonim_4396):

Intr-adevar Daniel, te-ai apropiat cat de cat de adevar, am incercat si cu leduri si pana la urma am reusit sa le aprind.Sa stiti ca, cu leduri normale nu se aprinde, am folosit leduri de la lampile solare de gradina, am pus 5 leduri si se aprind fara probleme la invartirea axului cu mana. Va multumesc de ajutor. mult succesc in ceea ce faceti.

3 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

E complicat de explicat in cateva fraze. Totusi ce ai facut se numeste 'generator'.Dar un generator facut dintr-un 'consumator', va consuma mult in circuit, asa ca becul degeaba are tensiune pe el, cata vreme trebuie sa se aprinda, adica sa treaca curent mare prin el. Este legea lui OHM.Va trebui sa rebobinezi motorul tau cu o sarma mai subtire si mai lunga, doar asa ti se va aprinde si becul!

| Radu284 a răspuns:

Esti sigur ca te-a curentat? Ca nu prea vad cum un motor de 220v, care merge la ceva de genul 3000 RPM te poate curenta cand il invarti la nu stiu, 200 RPM maximum. Ai obtine probail cel mult 15V in circuit deschis, la ceva de genul 100 ma (dar probabil mai putin de atat).