| anonim1 a întrebat:

Salutari,a poate ajuta si pe mine cineva intr-o problema de rezolvat:am un tablou elecric pentru o casa cu 3-4 nivele, pentru fiecare nivel vreau sa am 2 becuri (unul aprins verde cand ii totul in regula iar un bec de avarie sa se aprinda in momentul in care are loc un scurtcircuit ).sa zicem ca suntem la nivelul 1.totul functioneaza normal(becul verde este aprins) in momentul in care are loc un scurtcircuit sa se stinga becul verde si sa se aprinda unul rosu care sa fie alimentat de la un acumulator sau baterie.CE PIESA IMI TREBUIE CA ATUNCI CAND SE INTRERUPE UN CIRCUIT(se stinge becul verde) sa se aprinda cel rosu care este legat la acumulator.nu stiu daca a inteles cineva ceva din ce am zis

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Un releu care cand e curent sta cuplat pe niste contacte care aprind becul verde. Cand se stinge decupleaza contactele pentru becurile verzi si cupleaza contactele pentru becurile rosii care insa pot fi alimentate de la caumulatori sau cu generator de curent de rezerva care poate fi cuplat sa porneasca cu acelasi releu. Releul poate fi electromagnetic sau electronic. Exista asemenea relee in comert. Chestia este ca sa fie alimentat la 230 V si sa suporte la contacte tot 230 V. Asta e important si faptul de a suporta 25-30 Amperi daca-i numai pentru becuri si (sa zicem) un computer.

| anonim1 explică (pentru Salontanul):

Eu am o susrsa1 si alimenteaza un bec verde, im momentul cand se intrerupe sursa 1 imi trebuie ceva dispozitiv inainte de becul verde, care sa ia automat curent de la sursa 2

| anonim1 explică (pentru Salontanul):

Imi poti spune exat cum se numeste un astfel de releu? e ok daca acest releu ar face ceea ce ai spus tu mai sus, te rog ajuta-ma cumva

| anonim1 explică (pentru Salontanul):

E ok asa, dar eu vreau ceva care sa imi comute direct curentul de pe o linie pe cealalta.adica am 2 surse, cand una cade CEVA APARAT sa imi ia automat curent din cealalta sursa

| Salontanul a răspuns (pentru anonim1):

Ti-am explicat mai sus: releul are doua randuri de contacte. Cand cade curentul releul cupleaza celelate contacte. Pe unul poti sa cuplezi o sursa separata. Pe contactele ramase libere poti sa montezi becurile rosii. Facand legatura pe un fir intre contacte si direct de la celalat pol al sursei vei avea becurile rosii aprinse. Schema e simpla si se poate face si de un copil care a invatat ceva fizica. Mai mult nu te pot ajuta. Poti sa-mi dai adresa ta de e-mail pe privat si-ti trimit o schema de principiu. Singura problema este sa gasesti un releu alimentat la 220 v si sa reziste si contactele. In rest e o treaba de electrician de mana a II a.