| hateSock666 a întrebat:

..Ma intreb in fiecare seara: Cand se sfarseste toutul? Toti spun ca timpul e infinit dar cand se sfarseste totul? Timpul cand se sfarseste? Cat dureaza eternitatea? Cese intampla dupa ce murim? Cred ca sunt intrebari la care nu voi gasi niciodata raspuns, dar nu stiu... voi ce credeti?

10 răspunsuri:
| Aiwendil a răspuns:

Timpul e infinit.
Ceea ce spui tu ca totul se sfarseste asta se refera la lumea noastra.La planeta Pamant. Nu la intregul Univers.
Eternitatea dureaza pentru totdeauna.
In legatura cu moartea exista diverse pareri, unii cred ca exista viata dupa moarte, altii, nu cred asta.O sa stii doar cand o sa mori.

| T0T a răspuns:

"Cat dureaza eternitatea? "
Ce intrebare e asta? Tu stii macar ce inseamna eternitate?
Nu ai unde sa gasesti raspunsuri in legatura cu moarte ci pareri.
Pentru că nu-i putem întreba pe cei decedaţi dacă există ceva după moarte, nu ne rămâne decât să încercăm să ghicim ce se întâmplă. Pe de o parte sunt cei care presupun că nu există viaţă după moarte, presupunere ce nu poate fi neapărat dovedită. De cealaltă parte, din prisma newtoniană/einsteiniană sau a teoriei cuantice, nu există niciun motiv să credem că avem doar o singură şansă la viaţă. Este posibil ca viaţa să fie „reciclată" la infinit. Hans Moravec, cercetător în domeniul inteligenţei artificiale, a afirmat că neobsevarea Universului este imposibilă: trebuie să fim în viaţă şi să observăm Universul într-o formă sau alta.

| hateSock666 explică (pentru T0T):

Te-am intrebat ce crezi tu nu ce spune Hans Moravec sau mai stiu eu cine... Si inceteaza sa mai dai raspunsuri aiurea. Vroiam doar sa vad daca mai exista persoane care isi pun intrebarile aste, frate...

| T0T a răspuns (pentru hateSock666):

Pai ma eu nu cred, recunosc ca nu stiu. Eu nu imi dau cu parerea ca babele de la poarta veche.
Ce raspuns aiurea? Nu esti tu in stare sa il iei ca atare, poate nu ai destula materie cenusie. Imi pare rau ca mi-am pierdut timpul, serios.
La revedere.

| hateSock666 explică (pentru T0T):

La revedere!

| Teardrop a răspuns:

Cand se sfarseste toutul?
Care tot? Viaţa ta? Viaţa Pământului? Viaţa Sistemului Solar? Viaţa Căii Lactee? Viaţa Universului? Viaţa Multiversului? Care tot.

Odată cu moartea ta, pentru tine s-a sfârşit totul.

Toti spun ca timpul e infinit dar cand se sfarseste totul?
Idem

Timpul cand se sfarseste?
Timpul nu se poate sfârşi. Nu în mintea umană. Noi nu percep timpul ca pe o a patra dimensiune corect. Se va sfârşi odată cu spaţiul, cu Universul, care e definit de dimensiunea spaţiu-timp.

Cat dureaza eternitatea?
ETERNITÁTE s. f. Faptul de a fi etern; existență infinită în timp; durată nelimitată, veșnicie

Şi eternitatea nu există. Nimic nu e etern.

Cese intampla dupa ce murim?
Nu ştiu. Nu s-a întors nimeni să ne spună.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Timpul nu exista.laughing

| oprescudorin11 a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Normal ca nu exista! Este doar un concept creat de oameni ca si tine care s-au nascut morti!

| a3e6u9 a răspuns:

Totul s-a sfarsit deja, acum esti in iad. happy

| DeusCorrupti a răspuns:

Timpul..nici nu stim daca exista sau a existat vreodata.
Pentru orice folosim notiunea de timp, de durata, dar ce e ea de fapt?