| Suntopisica a întrebat:

Salut TPU
Mi-as dori foarte mult sa incep, inca de acum, sa invat foarte mult despre Univers pentru ca sunt pasionat.
As vrea sa invat totul, de la gauri negre si cum functioneaza ele, la teoria relativitatii si pana la energia intunecata si bosonul higgs.
Problema este ca nu stiu de unde as putea invata toate acestea.
Imi puteti recomanda carti, sau site-uri sigure (sau alte sugestii) de unde as putea sa invat toate aceste lucruri in termeni cunoscuti si simpli, nu definitii compleze si greu de inteles?
FUNDA

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Http://www.elefant.ro/......29989.html
Cuprinsul cartii il poti vedea in link-ul : http://www.stiinta.club/......_intro.pdf
http://www.scientia.ro/......neaza.html
Tot pe scientia.ro, in sectiunea "univers" a site-ului cai gasi multe alte articole interesante : http://www. scientia.ro/univers.html

35 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Http://stiinta-pentru-toti-2018.blogspot.ro/
aici de toate in limba romana, doar sa instalezi flash player, add block, ublock, multa bafta

| Steregoi a răspuns:

Https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Univers

https://www.youtube.com/watch?v=HUnU4KTRRCQ

Vizionare placuta. Omul nu va ajunge niciodata sa cunoasca adevarul absolut despre univers. Doar Dumnezeu stie.

Isaia 55:8, 9:"Căci gândurile Mele nu sunt ca gândurile voastre şi căile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
9. Şi cât de departe sunt cerurile de la pământ, aşa de departe sunt căile Mele de căile voastre şi cugetele Mele de cugetele voastre."

Isaia 40:26:"Ridicaţi ochii în sus şi priviţi: Cine le-a zidit pe toate acestea? - Cel ce scoate oştirea lor cu număr şi pe toate pe nume le cheamă! Celui Atotputernic şi cu mare vârtute nici una nu-I scapă!"

1 Corinteni 1:19-21:"Căci scris este: "Pierde-voi înţelepciunea înţelepţilor şi ştiinţa celor învăţaţi voi nimici-o".
20. Unde este înţeleptul? Unde e cărturarul? Unde e cercetătorul acestui veac? Au n-a dovedit Dumnezeu nebună înţelepciunea lumii acesteia?
21. Căci de vreme ce întru înţelepciunea lui Dumnezeu lumea n-a cunoscut prin înţelepciune pe Dumnezeu, a binevoit Dumnezeu să mântuiască pe cei ce cred prin nebunia propovăduirii."

Iov 38:31-33:"Poţi tu să legi cataramele Pleiadelor sau să deznozi lanţurile Orionului?
32. Poţi tu să scoţi la vreme cununa Zodiacului şi vei fi tu cârmaci Carului Mare şi stelelor lui?
33. Cunoşti tu legile cerului şi poţi tu să faci să fie pe pământ ceea ce este scris în ele?"

Iov 9:7-11:"El porunceşte soarelui şi soarele nu se mai ridică. El pune pecetea Lui asupra stelelor.
8. El singur este Cel ce întinde cerurile şi umblă pe valurile mării.
9. El a zidit Carul mare, Raliţa, Pleiadele şi cămările stelelor de miazăzi.
10. El a făcut lucruri mari şi nepătrunse şi minuni fără de număr.
11. Iată, dacă trece pe lângă mine, eu nu-L văd, şi dacă se strecoară, eu nu-I prind de veste."
****

| Steregoi a răspuns:

Psalmul 18:1:"Cerurile spun slava lui Dumnezeu şi facerea mâinilor Lui o vesteşte tăria."

| Steregoi a răspuns:

Iov 36:26:"Cât este de mare Dumnezeu! Dar noi nu putem să-L înţelegem şi numărul anilor Săi nu se poate socoti."

| BlackRose03 a răspuns (pentru Steregoi):

De ce ii dai citate neansemnate din Biblie cand intrebarea lui e legate de Univers?
Univers=stiinta=date exacte=logica
Nu abureli

| Steregoi a răspuns (pentru BlackRose03):

Asta e doar parerea ta.

| BlackRose03 a răspuns (pentru Steregoi):

Asta nu e o părere, e adevarul.
Ceva argumente sa contrazici faptul ca Universul nu are nicio legatura D-zeul tau?
Nu cred.
Ceva argumente sa-mi demonstrezi ca aceste citate sunt adevarate?
Bazate pe date si logica, nu pe alte citate si abureli despre maretia lui D-zeu.
Imi place sa port conversatii cu crestini despre religie sa le demonstrez ca gresesc.
Începem?

| Steregoi a răspuns (pentru BlackRose03):

Incepem. Stiinta omului are limite.
Dumnezeu controleaza tot inclusiv materia-energia neagra.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Steregoi):

Fugi la Arsenie Boca si nu la medic, atunci cand boala te doboara! si nu fii nesimtit cu abureli religioase fara corespondenta in lumea reala! schizofrenia mistico-religioasa este o boala incurabila

| BlackRose03 a răspuns (pentru Steregoi):

Ai pierdut.
Discuție încheiată.
Nu esti la nivelul la care sa poți purta o conversatie cu mine.
Ii dau dreptate lui Valeriu

| Steregoi a răspuns (pentru BlackRose03):

"Imi place sa port conversatii cu crestini despre religie sa le demonstrez ca gresesc." - nu poti sa demonstrezi ca gresesc si ca atare te dai batuta.

| Steregoi a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Tu il contesti pe Cristos care a spus la Marcu 2:17:"Dar, auzind, Iisus le-a zis: Nu cei sănătoşi au nevoie de doctor, ci cei bolnavi. N-am venit să chem pe cei drepţi ci pe păcătoşi la pocăinţă." Toti oamenii sunt pacatosi si bolnavi si au nevoie de doctor si mai ales de Cristos si valoarea jertfei sale.

Nu poti dovedi contrariul la ce am scris.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Steregoi):

Da! contest toate absurditatile religiilor; nu numai cele ale crestinilor. cu ce poti dovedi ca este adevar ce spui tu; doar cu niste povesti fantastice?

| BlackRose03 a răspuns (pentru Steregoi):

Pot sa demonstrez, dar nu ai spus ceva ce as putea contrazice, deoarece sunt niste abureli.
Ai scris cateva rânduri, acestea fiind:
"Stiinta omului are limite.
Dumnezeu controleaza tot inclusiv materia-energia neagra."
Cu asta m-ai convins ca n-are rost nici macar sa fac o demonstrație din moment ce este clar ca n-am cu cine.
Nu ma pot da batuta ca n-am inceput ceva.
Si nici nu vreau ca nu esti nici macar la nivelul unui fanatic religios cu care ma pot contrazice.
Imi place sa le demonstrez creștinilor ca gresesc, dar asta daca au un dram inteligenta ca sa-i bag in seama.

| BlackRose03 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Nu poate dovedi ca are dreptate deoarece argumentele lui se bazeaza doar pe citate si povesti

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru BlackRose03):

Poate totusi este popa si isi castiga existenta prostind oamenii lipsiti de cultura

| Steregoi a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Eu nu dovedesc nimic nimanui pentru ca dovezile exista. Eu doar explic ce este.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Steregoi):

Porti sapca, sau palarie!? sigur nu porti basca!? a reusitsa-ti faca pe creier macar o unica circumvolutiune?

| Steregoi a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Cu batjocuri nu ajungi nicaieri si nu adaugi cu nimic la ceea ce ai. Mandria duce la pierdere pentru ca cel mandru crede ca stie si nu cauta sa mai afle nimic.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Steregoi):

Respect! Pentru asta abordez stiinta: npentru ca religiile sunt fixiste si nu accepta indoiala, nici intrebarile care cerd dovezi certe/dovedibile/repetitive prin experiment

| Steregoi a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Punandu-ma in locul lui Dumnezeu atotputernic nu as aproba pe cei ce se indoiesc de mine si de puterea mea.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Steregoi):

Faci exercitii la sala de forta?

| BlackRose03 a răspuns (pentru Steregoi):

Taci ma odată, nu vezi cat de jalnic esti?

| combativul a răspuns (pentru Steregoi):

"Eu nu dovedesc nimic nimanui pentru ca dovezile exista" vreau si eu sa vad ce dovezi ai

| Steregoi a răspuns (pentru combativul):

Va las. Aveti grija de voi.

| Steregoi a răspuns (pentru combativul):

Daca nu le vezi eu nu pot sa vad in locul tau.

| BlackRose03 a răspuns (pentru Steregoi):

Ce idiot laughing

| combativul a răspuns (pentru Steregoi):

Ai fumat speis?

| Steregoi a răspuns (pentru BlackRose03):

Pai fii atenta aicea. Daca vrei sa te mariti este necesar sa crezi in Dumnezeu. Daca vrei un detectiv il ai pe Dumnezeu. Si sotul, daca e credincios, stie ca e vazut mereu de Dumnezeu. Lasa ateismul ca altfel o sa ajungi fata mare fara copil si fara sot sau ajungi sa-ti cresti copilul singura. Tine minte ce ti-am spus acum aicea. Nu-i de gluma. Daca ma asculti o sa-mi multumesti. Ce dovezi iti trebuie? Vrei sa dovedesti la altii ca gresesc. Iti pierzi vremea. La ce foloseste ateismul? La nimic. Ateismul il lasa pe om sa zaca in sant in ploaie ca un animal batran si bolnav cand are probleme.

| BlackRose03 a răspuns (pentru Steregoi):

Imi pare rău de tine...sincer

| Steregoi a răspuns (pentru BlackRose03):

Nu ai de ce sa iti para rau de mine. Ateismul cauzeaza haos dezordine dezbinare disperare si lipsa de speranta si de viitor etern si fericit in om. Ai grija de tine.

| BlackRose03 a răspuns (pentru Steregoi):

Aha sigur.
Continua sa crezi asta. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia si tu si cauta canale pe YT. Cu timpul dintr-o mie de surse care mai credibile, care mai putin, ai sa-ti faci tu o idee...

| Avaricum a răspuns:

Scishow space pe Youtube

| Ghiorghitz939 a răspuns:

Salut prietene!
Avand in vedere scopul tau, limba engleza este obligatorie, intrucat prin intermediul ei ai acces la o cantitate gigantica de informatii.

Pe mine cel mai mult ma intereseaza videoclipurile unor canale de YouTube, cum ar fi:
SciShow Space
SciShow
CrashCourse (au o serie dedicata astronomiei, daca te intereseaza si una pentru fizica)
Kurzgesagt – In a Nutshell
TED-Ed
AsapScience
AcapellaScience
minutephysics

Daca nu prea intelegi engleza, poti cumpara carti cu tematicile respective la libraria locala sao online, insa te va costa.

Mult noroc!