| IulianAdi a întrebat:

Va rog sa imi spuneti daca as putea invata singur engleza.
Si cum ar trebui sa procedez si cu ce ar trebui sa incep sa invat?
Imi puteti recomanda site-uri cu lectii pentru engleza?
Am incercat sa invat engleza si din jocuri, filme dar nu functioneaza. As dori alte metode

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

O limba nu se invata,ea se traieste,ea este ceva viu,o entitate vie,nu este matematica sau vreo stiinta, nu o poti invata, trebuie sa o simti, sa o traiesti, sa o iubesti, sa gandesti in respectiva limba, in caz contrar nu o vei invata niciodata si daca o inveti nu vei intelege, eu am incercat flash cards =traducerea in minte cuv cu cuv =nu are sens, apoi filmele =creierul uman nu poate retine cuvintele astfel, nu poti si sa citesti subtitrarea si sa asculti

| IulianAdi explică (pentru RAY):

Aici ai dat-o pe filozofie.
Depinde de tine ca persoana... daca iti doresti sa inveti pai o sa inveti.
Cunosc persoane care nici nu simtea si nici nu o traia.pur si simplu a invatat engleza si se descurca la perfectie, deci... se poate

| RAY a răspuns (pentru IulianAdi):

In lipsa vocabularului nu se poate

| IulianAdi explică (pentru RAY):

Nu se poate ce?
Si cum anume as putea invata mai usor cat mai multe cuvinte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am invatat Engleza singur de cand am fost copil.

M-am jucat jocuri in Engleza ca descreieratul si mi-am petrecut timpul pe jocuri online si social network in Engleza, cu timpul a devenit din ce in ce mai buna si acum ma pot considera Master in Engleza.

Da, o poti invata singur, ca si orice alta limba probabil.

| IulianAdi explică (pentru anonim_4396):

Mă refer cu ce anume să incep... cu verbe( adică să invăț să le conjug) sau pur si simplu sa incep sa invăț cuvinte, sa încep sa citesc texte sa le traduc și să încep să invăț cum se conjugă mai târziu

| liv006 a răspuns:

Asa putea sti recomand o aplicatie destul de buna asa am inceput eu si merge https://play.google.com/store/apps/details?id=net.wordbit.enro WordBit Engleză (Studiu pe ecranul de blocare)

| PrințesaRO a răspuns:

Păi sunt multe aplicații pe Magazin Play cum ar fi:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.duolingo
https://play.google.com/......ps/details

Aș zice să începi cu principalele cuvinte(culori, numere, obiecte) iar mai apoi să faci propoziții la diferite timpuri. Sper că te-am ajutat!?