| THRUSTMASTER a întrebat:

Salutare. Acum 2 ani am descoperit ca exista telekinezie insa am progresat foarte putin, pot sa misc o folie de aluminiu, o scobitoare, o bucata mica de foaie, sa misc un creion suspendat, cam ce face Andrei Max Raducanu in clipul de pe yt numit: " mi-am aratat abilitatea...". Aveti vreun sfat ca sa avansez? Simt ca am energie si pot insa nu reusesc sa avansez, sa misc lucruri mai mari. Multumesc

27 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu. Nu exista telekinezie. Te auto-inseli (autoamagesti). Sunt anumite trucuri pe care "telekinezistii" le aplica, dar trucurile astea nu au nimic de-a face cu telekinezia reala.

| THRUSTMASTER explică (pentru doctorandus):

Astept un raspuns de la cineva care stie ca exista. Multumesc

| THRUSTMASTER explică (pentru THRUSTMASTER):

Eu nu am intrebat daca exista, asta deja este o certitudine pentru mine. Informati-va putin, vezi scoala de tk de la rusi. Zi minunata!

| johnnny123 a răspuns (pentru doctorandus):

Îmi aduce aminte de gluma aia: "Toți cei care cred în telekinezie, să-mi ridice mâna"

| minrest a răspuns:

Cu ce organ de simt simti ca ai energie? Despre ce simt vorbim, vazul, auzul, simtul echilibrului, simtul tactil, mirosul, gustul? Nu vei putea misca niciodata nimic decat in cadrul marjei de eroare, pentru ca telekinezia nu exista.

| minrest a răspuns:

Frimitura de coaja de paine pe care ai reusit sa o misti cu puterea vointei acum doi ani m-a rugat sa iti spun ca era de fapt o furnica.

| THRUSTMASTER explică (pentru minrest):

Oameni buni, eu nu vreau sa conving pe nimeni. Informati-va! Cauta pe yt : chefynot, hogo logo, trebor seven, peter mendoza, edison de ocera...

| minrest a răspuns (pentru THRUSTMASTER):

Nu a adus nimeni nici o proba.

| THRUSTMASTER explică (pentru minrest):

Ma poti ajuta cu intrebarea pe care am pus-o sau vrei sa ma contrazici ca nu exista tk si vrei dovezi? Te rog sa cauti ce am zis mai sus sau daca chiar vrei sa descoperi pe propria piele, e cea mai credibila dovada.

| minrest a răspuns (pentru THRUSTMASTER):

Nu pot sa te ajut, din pacate, asa ca nu mai intervin degeaba.

| THRUSTMASTER explică (pentru minrest):

Daca esti curios si ai timp si rabdare iti recomand canalul lui Trebor Seven, tutorialul 1.

| Hyperion7 a răspuns:

Mă gândesc eu că dacă exista acesta putere, cineva putea demonstra asta, dar cum nu a demonstrat cineva asta, sunt cam sceptic

| THRUSTMASTER explică:

Am rugamintea sa comenteze doar cei care stiu ce este telekinezia si stiu ca exista, nu vreau eu acum sa lamuresc pe nimeni ce si cum, pentru asta exista multe surse.

| Powerofrationality a răspuns:

Nu există nicio dovadă științifică solidă care să susțină că oamenii pot mișca obiecte cu puterea minții. Toate clipurile de pe YouTube pe care le-ai menționat sunt fie falsuri, fie trucuri, fie coincidențe.

Nu există nicio metodă verificabilă și reproductibilă pentru existenta ei, în condiții controlate. De asemenea, nu există nicio explicație plauzibilă pentru mecanismul fizic care ar permite telekinezia.
Cum ar putea creierul uman să interacționeze cu materia la distanță, fără a folosi nicio forță cunoscută de fizică?

Este o formă de iluzie cognitivă, în care oamenii atribuie cauzalitate unor evenimente care nu au legătură între ele. De exemplu, dacă te concentrezi asupra unui creion suspendat și el se mișcă puțin din cauza unei vibrații sau a unui curent de aer, poți crede că l-ai mișcat tu cu mintea. Dar acest lucru nu înseamnă că ai telekinezie, ci doar că ai o tendință de a vedea modele și tipare acolo unde nu există.

Sfatul meu pentru tine este să folosești timpul și energia pentru a explora alte aspecte ale minții și ale realității. Există multe lucruri fascinante și misterioase de descoperit, fără a apela la fenomene paranormale sau supranaturale.

| THRUSTMASTER explică (pentru Powerofrationality):

Inteleg, vrei sa te convingi singur de ceva ca nu exista. Fiecare vede ce este pregatit sa vada. Daca pentru tine este imposibil atunci va ramane imposibil tot restul vietii, cum am mai spus, nu am pus intrebarea sa conving scepticii, sunt aici sa primesc sfaturi de la cei ce stiu ca exista tk si sunt mai avansati decat mine.

| Powerofrationality a răspuns (pentru THRUSTMASTER):

Nu încerc să mă conving ca ceva ce nu există, ci să aplic metoda științifică și rațiunea critică pentru a evalua afirmații despre realitate.

Nu este vorba despre ce sunt pregătit să văd, ci despre ce pot demonstra cu dovezi verificabile și independente.

Nu este suficient să crezi că există telekinezie, trebuie să o poți demonstra în mod convingător și consistent, în fața unor observatori imparțiali și sceptici. Altfel, riști să cazi în capcana iluziei, a autosugestiei, a părtinirii de confirmare sau a înșelătoriei.

Nu există niciun sfat pe care să ți-l pot da pentru a avansa în telekinezie, pentru că nu există nicio dovadă că telekinezia este posibilă. În schimb, îți sugerez să îți îndrepți atenția spre alte domenii ale cunoașterii, cum ar fi filosofia, psihologia, neuroștiința, fizica, biologia sau matematica. Acestea sunt discipline care îți pot oferi o perspectivă mai profundă și mai riguroasă asupra minții și a realității.

| THRUSTMASTER explică (pentru Powerofrationality):

Tot ce mi-ai recomandat are legatura cu emisfera stanga a creierului, pentru a executa telekinezie este nevoie de un echilibru intre cele 2 emisfere. Astept in continuare un raspuns la intrebarea mea, pe cineva care are mintea deschisa.

| gabiboytt a răspuns:

Sa nu mai visezi cu ochii deschizi

| yamilangura a răspuns:

Poti sa avansezi printr-o singura metoda: retentia de sperma!

| THRUSTMASTER explică (pentru yamilangura):

Super. Dupa nume tu nu prea faci asta nu? Daca puteam iti dadeam warning. Abtine-te de la comentarii inutile si necerute.

| THRUSTMASTER explică (pentru yamilangura):

Vineri noapte, simtindu-te trist pentru ca nu ai prieteni, totii baietii de gasca sunt in club la ora asta dupe fete nu sa stea cu ratatii iar fetele toate fug de tine, chiar si cele urate si grase asa ca te-ai gandit sa iti faci un cont cu un super nume si sa trolezi toate subiectele la intamplare. Esti mega inteligent.

| Fatwagienurse a răspuns (pentru THRUSTMASTER):

Ti-a dat-o pe fata cu retentia beta cuckule hahahaha, tu nu rezisti fara sa n-o freci minim o data pe zi, virgin la**r, du-te si inghite clor scuteste-ne pe toti de gandirea ta de desene animate

| ReturnOfTheMack a răspuns:

Salut. Eu vreau sa controlez vremea. Ai idee cum?

| THRUSTMASTER explică (pentru ReturnOfTheMack):

Salut. Te rog sa cauti si pe google, yt. Cauta "erasing a cloud".