| Anonim5321 a întrebat:

Ce este mai corect sa spun ca APA este o substanta pura simpla sau ca este un amestec omogen?!, dar APA POTABILA, ce este? ..Aerul este un amestec eterogen sau o substanta pura compusa?! Daca profesoara ne intreaba ce este OTELUL, ii pot spune ca este un aliaj al ferului, sau este gresit? Va rog ajutati-ma sa le inteleg pentru ca voi da testare si nu le stiu foarte binecrying

2 răspunsuri:
| NoOneKnow a răspuns:

Apa este un amestec omogen si otelul este un aliaj al fierului.

| Darkguy a răspuns:

Buna! Apa este un amestec omogen la fel ca si apa potabila deoarece e compusa din mai multe substante pure (ex H2O-hidrogen, oxigen etc.)
Aerul este o substanta compusa deoarece are azot oxigen si altele. NU exista substanta pura compusa. Este ori pura, ori compusa. Si da, otelul este un aliaj al fierului. Sper ca te-am ajutat!