| asdfghjkl321 a întrebat:

Prin ce se deosebeşte un corp de o substanţă şi o substanţă simplă de una compusă?

1 răspuns:
| sweetgirl68 a răspuns:

Corpurile sunt portiuni delimitate din materii iar substantele sunt formele omogene e materie cu compozitie constanta si bine determinata
substanta pura(simpla)este substanta perfect curata a carei compozitie ramane nschimbata in urma unor operatii fiziceiar substanta compusa este rezultatul operatiei de punere in comun a 2 sau mai multe subsante intre care nu au loc fenomene chimice
sper ca te-am ajutat happy