| Law223 a întrebat:

Salutare,
Dacă conștiența noastră ar putea fi stocată, înseamnă că am fi nemuritori?

https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Con%C8%99tien%C8%9B%C4%8 3

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Mi-ai luat vorba din... taste. :))
Daca nu ma amuzam, dadeam un raspuns, poate asta:
https://www.tpu.ro/go-to-answer/18321928/
...dar si el trebuie completat cu aspecte legate de decoerenta cuantica, fapt care face imposibila o constructie fizica a unui creier cu constiinta reflexiva, specific umana.
Altfel spus, cum poti sa muti sau sa construiesti un dispozitiv care sa dea un duplicat al unor stari, cand suma acelor stari este intotdeauna alta? ...caracteristica foarte speciala a constiintei. :D
Ar mai fi o concluzie pentru userii din clasa a doua:
O definitie a constiintei este la fel de imposibila ca o definitie clasica a personalitatii, trecerea de la general la individual nefiind posibila.

9 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Ce zici de confuzia asta între conștiență și conștiință...

| sabin89 a răspuns (pentru Darkmagic):

De "Fizica nemuririi" a lui Frank Tipler ce zici?

| Darkmagic a răspuns (pentru sabin89):

Nu am citit-o, de fapt, tot ce am citit de la Tipler a fost o lucrare, daca imi aduc bine aminte suna in genul:
"Rotating cylinders and the possibility of global causality violation", si se referea la posibilitatea calatoriilor in timp, in trecut. O teza gresita dealtfel.
Nu stiu ce sa spun, daca o gasesc, am sa o citesc.

| Darkmagic a răspuns (pentru sabin89):

Mi-ai luat vorba din... taste. :))
Daca nu ma amuzam, dadeam un raspuns, poate asta:
https://www.tpu.ro/go-to-answer/18321928/
...dar si el trebuie completat cu aspecte legate de decoerenta cuantica, fapt care face imposibila o constructie fizica a unui creier cu constiinta reflexiva, specific umana.
Altfel spus, cum poti sa muti sau sa construiesti un dispozitiv care sa dea un duplicat al unor stari, cand suma acelor stari este intotdeauna alta? ...caracteristica foarte speciala a constiintei. :D
Ar mai fi o concluzie pentru userii din clasa a doua:
O definitie a constiintei este la fel de imposibila ca o definitie clasica a personalitatii, trecerea de la general la individual nefiind posibila.

| RxTx a răspuns:

Nu vei fi nemuritor
De exemplu eu iti fac o copie a creierului tau pe un calculator care va da cam aceleasi raspunsuri pe care le-ai da tu

Dar tu nu poti sa te mai iubesri cu o femeie nu mai poti sa mai bei o bere
Nu mai poti sa mergi la mare
Nu mai esri tu ci este o discheta

O banda de casetofon magnetofon pe care salvez un soft o baza de date

Care va reacționa la fel ca si cand ai fi tu

Asa ca daca nimeni nu baga acea disketa in calculator tu esti doar o caseta magnetizata

Daca nimeni nu baga calculatorul acela in priza

Daca oamenii nu mai folosesc dischete pentru ca rehnologia evolueaza

Înseamnă ca daca tu nu vei fi copiat pe noua tehnologie care salvează informațiile in celule ADN in loc de hdd si ssd

Atunci tu mai trăiești sau nu mai trăiești

Eu zic ca teebuie sa iti trăiești acum biata

Pt că strănepoții tăi vor arunca calculatorul 486 cu 33 MHz si 16 MB de ram la gunoi

Nu vor vrea sa plătească cloud pentru tine

Si o sa ii doară in cot de tine

Pt ca nici macar nu te cunosc

Si nu au nevoie de sfaturi de acu 100 de ani

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cum definești conștiința? Știința de sine este individuală. Constiința este colectivă nu este individuală. Stocată, unde?

| T0T a răspuns:

Chiar deloc. Structura creierului e făcută în așa fel încât intervine degradarea în timp destul de scurt. Degeaba transferi cumva, dacă nu stopezi degradarea. Dacă te gândești că transferi pe un suport digital, păi e cum ai converti un proces analogic într-un proces digital. Își pierde din proprietăți, iar asta e doar o copie, o copie care dă un rezultat similar, dar care reprezintă altceva.

| halogen001 a răspuns:

Conștiința e creierul cu informațiile și modul lui de funcționare.
Dacă producem un dispozitiv care să aibă aceeași funcționalitate pe care o are creierul, obținem o conștiință aproape identică. Spun aproape identică pentru că modul de funcționare a noului creier ar putea fi puțin diferit față de cel original, dar într-o bună măsură cele 2 creiere vor fi identice. Dacă stocăm conștiința și o putem activa oricând, putem spune că suntem nemuritori, dar nu chiar 100%, pentru că în timp pot să apară modificări care să facă imposibilă păstrarea și activarea conștiinței (de exemplu Soarele își încetează existenta sau se întâmplă altceva asemănător care să distrugă tot ce am construit)

| CostinAlamariu a răspuns:

Probabil. Dar oricum nu poate fi stocata

| REMiXPaLTaLK a răspuns:

Constiinta nu poate si nu v-a putea fi vreodata stocata pe ceva - asta referitor la oameni - pot fi stocate sa zicem biologic doar anumite segmente de ADN uman cum ar fi structura sangelui, caracteristicile ochilor sau ale inimii sau a unor organe interne mai putin creierul si zona secretea din maduva spinarii unde se creeaza sangele. Nici un fel de materie in Univers nu este >NEMURiTOARE< cuvinte ca Nemuritor sau Vesnic sunt doar o nascocire a speciei umane nimic mai mult. Totul este legat de fenomenul TiMP care este o parte si o caracteristica sa zicem a materiei oricare ar fi ea in Univers - dupa un timp mai scurt sau mai lung, in timp orice structura a elementelor chimice din natura indiferent de starea lor gazoasa, lichida sau solida si indiferent de structura si compozitia lor se sfarama pana la nivelul cel mai de jos molecula, atom, nucleu, electron, etc. deoarece in Univers totul este supus erodarii Timpului adica orice element in natura nu poate ocoli fenomenul PERiOADA DE INJUMATATiRE A ELEMENTELOR care are ca efect final trecerea oricarei tip de materie in alta stare energetica si materiala in Univers. Totul este bazat pe aceasta paradigma: > TE NASTi DiN LUMiNA, TE TRANSFORMi iN MATERiE Si DOBANDESTi CONSTiiNTA si TE iNTORCi iNAPOI DE UNDE Ai PLECAT > iN LUMiNA!