| play4girls a întrebat:

eu sunt ateu doar pentru faptul ca nu cred in religie(biblie), dar exista probabilitatea ca terra a fost "ajutata" pentru ca "fiintele umane (si nu numai)se evolueze dintr-o interactiune intamplatoare a moleculelor"(citat din Ema/TPU.ro). toti se intreaba de ce animalele si umani nu mai evolueaza. dar sa nu uitam ca evolutia a existat si exista printre noi, iar din sec xx-lea( de la utilizarea puterii electrice, telecomunicarea...pana la bombe de distrugere in masa)omenirea a evoluat extrem de rapid.deci cu alte cuvinte. evolueaza doar creierul dar nu si corpul.de ce? si oricum in ziua de azi credinta in dumnezeu e doar pentru a va ascunde, ca, de fapt toti credeti in BANI si adevarata PUTERE a BANILOR.si totusi in biblie(cele zece porunci) spune:"sa nu iti faci cip cioplit si sa nu te inchini acestuia"(sau cam asa ceva)cand de fapt toti va "inchinati" banilori si ii venerati, deci toti sunteti pacatosi.

P. S.:e doar o parere...bafta!

12 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Din ce spui nu este clar daca esti ateu s-au credincios dar nu are importanta. Daca vei traii cel putin un milion de ani vei observa evolutia si modificarile fizice sub ochi tai.Pe de alta parte pentru noi si alte specii aici poate fi apogeul si alte specii ne va lua locul. A fost o vreme cand nu am existat si va fi un sfarsit cand vom dispare.

| NoChanceForUs a răspuns:

Dacă pui în paranteză „biblie" după ce zici „religie"...în fine,ideea era că mai evoluăm,pentru că și organismul se modifică, destul de încet ce-i drept, ținând cont că tehnologic evoluăm prea repede și băgăm în corp porcării.Stai,deviez.De ce anume nu crezi în Dumnezeu? Eu unul știu de ce nu cred, dar sunt curios de tine.Tot aud la mulți „eu nu cred, nu cred", dar dacă îi întreb răspund simplu: „Păăi.nu cred!"

| ania a răspuns:

E adevarat ca toti suntem pacatosi.Dar daca macar incercam sa ne ascundem dupa ceva, poate e totusi un semn ca in noi eu lupta intre dorinta de a acapara si altceva, un lucru pe care il percepem ca fiind mai bun, mai de dorit.Totusi, in afara de Dumnezeu, daca exista, crezi ca e oare cineva in masura se evalueze exact ce e in sufletul nostru? Nu crezi ca ne judeci? Nu crezi ca din modul in care pui intrebarea ai sugera ca ai o sursa impartiala care a decretat ca stai mai bine decat noi?
Oricum, pentru mine constientizarea iubirii lui Dumnezeu pentru mine e o sursa de continua uimire si recunostinta, ca poate iubi atat de mult o persoana care desi i-a promis ca-i daruieste toata fiinta ei, in practica viata ei reflecta o lunga netinere de cuvant.

| bebetho a răspuns:

Evoluţionismul prezintă faptul că am evoluat din microorganisme până la stadiul la care suntem astăzi, atenţie: pe parcursul a miliarde de ani! Normal că nu putem observa această evoluţie a noastră sau a altor vietăţi în viaţa noastră infimă raportată la miliarde de ani.
Banul înseamnă putere! Totuşi nu înţeleg ce ai vrut să zici cu închinarea la bani?!
Omul vrea plăcere, siguranţă şi putere şi in zilele noastre banii aduc aşa ceva.E normal să-i vrei.

| AlxMro a răspuns:

Si intrebarea? Apropo de unde sti tu ca toti suntem pacatosi si toti ne inchinam banilor? Nici nu ne cunosti dar poate o parte dintre noi venereaza bani. Iar modul in care ai aruncat aceasta "premiza" te face pe tine sfant "cand de fapt toti va inchinati banilori si ii venerati, deci toti sunteti pacatosi".

| TheJeryk0 a răspuns:

Alta idee tampita... http://www.conspil.blogspot.com/ Intra aici si lasa prostiile!

| Polaris a răspuns:

Mda, ai trecut de la dezvoltarea corpului/'creerului' la venerarea banilor. Care mama mamelor mamei e legătura?

| corasa a răspuns:

Daca pentru voi evolutia inseamna ca de pe o zi pe alta omului sa-i creasca inca o mana sau sa i se dubleze 'creierul' in marime, pot spune cu mana pe inima ca sunteti lipsiti de orice speranta. Multumiti-va cu ce aveti, tintiti catre o slujba de lucru manual (sa nu solicite prea mult bibilica) si sperati ca o sa o duceti linistiti si fara mari evenimente pana la o varsta onorabila, timp in care sa si lasati lumii cateva progenituri defectuos crescute si la fel de inapoiate ca si voi.

| seby005 a răspuns:

Sal,cred ca acesta este ultimul stadiu de evolutie o sa urmeze regresul, cu bani ai dreptate, pa

| eXtreme21 a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu! Il am in minte, in fapte si in tot ce fac zi de zi! Nu inteleg ce rost are ceea ce ai spus tu! Poate multi cred ca raspunsul meu este stupid, dar ceea ce ai afirmat tu cum este? Este adevarat ca cea mai mare parte a lumii crede in puterea banilor, dar nici macar banii nu-i poti face daca nu exista putina credinta, sa crezi in ceva, sa crezi ca vei reusii sa schimbi ceva!
P.S.:as putea sa-ti spun mult mai mult, dar nu prea am chef, ma doare capu` putin... laughing

| cocoman a răspuns:

Frate astae...dar ia zi-mi tu mie POTI SA TREIESTI IN TARA ASTA FARA BANI? POTI TU SA FACI CEVA PE LUMEA ASTA FARA BANI? este adevarat ca bani sunt obiectu dracului( nu mai stiu exact cum era)

Dar cine esti u sa ne judeci? prefer sa fiu pacatos decat sa ajung un copil al strazi fara mancare fara adapost si asa ne e greu ca am ajuns sa facem cumparaturi la sange inainte cand voiam si eu o jucarie o haina ceva imi luam ca imi permiteam.acuma NIMIC abia ne ajunge bani de mancare.si luam DOAR ce este necesar nu poftele pentru ca VA ZIC EU TARA ASTA O SA AJUNGA DE RAHAT DACA POPORUL adica NOI nu luom MASURI
Pentru ca DEMOCRATIE INSEAMNA PUTEREA POPRULUI.dar oricum imi bat gura degeaba

Si faza cu ca n-am evoluat fizic,
pai asta e ultimu 'stagiu' de evolutie sau mai vrei sa iti creasca o mana sau un cap sau o p**a?, sau sa iti creasca aripi sau blana ce vrei? daca vrei sa fi altfel du-te ia un cutit taieti o mana si gta esti 'evoluat'

| konig_9592 a răspuns:

1.Subiectul e mult prea complex si depaseste nivelul tau de intelegere in momentul de fata.
2.Ateu? un termen pe care-l adopti aiurea din diverse motive, tu fiind extrem de influentabil, deci vulnerabil.
3.Prin urmare, doar iti dai cu parerea nimic mai mult, totusi este o abordare gresita chiar si in aceasta maniera, n-ai o baza pentru. ceea ce spui fiindca n-ai cunostiintele necesare, te raportezi doar la ceea ce cunosti in momentul de fata ceea ce este echivalent cu 0.