| anonim_4396 a întrebat:

Cum credeti este drept sa te inchini la icoane daca in cele 10 porunci scrie ca sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor?

Răspuns Câştigător
| Nes7eA a răspuns:

Logic, te inchini lui Dumnezeu, nu unui chip cioplit, facut de mana omului!

18 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Crestinii o sa-ti spuna ca icoanele nu se pun, si ca nu se rog lor ci lui Dumnezeu, si ca esti pagan etc.
*casca*

| chelstone a răspuns:

Daca dumnezeu este omniprezent, ce rost isi au icoanele?! Poate ca icoanele nu sunt chip cioplit, dar reprezinta o asemanare. Trebuie sa fii ipocrit sa stai in fata unor icoane si sa te rogi la ceva ce este omniprezent.
PS: Si da dumnezeu este omniprezent de ce crestinii nu baga capul in vasul de la toaleta pentru a se ruga!?

Răspuns utilizator avertizat
| Raquella a răspuns:

Cu siguranță că nu trebuie să ne inchinăm la icoane. Scrie clar în Biblie, nu este loc de interpretat nimic. Și de asemenea mai scrie că Singurul mijlocitor între noi și Dumnezeu este Omul Isus Hristos! Prin urmare...nu avem nevoie nici de icoane, nici de altfel de idoli sa ne inchinam lor, ci cel mai simplu e să ne rugăm direct lui Dumnezeu happy Eu cel puțin așa am citit în Biblie. Nu degeaba scrie "Vă rătăciți fiindcă nu cunoașteți Scripturile". Fiți sinceri cu voi... câți ați citit din Biblie?

| BubblesDoubleS a răspuns:

@Andra
Sâ ne faca tata sa intelegem...da cu dovezi nu basme de adormit copilasii.

| Reminisce a răspuns:

Creștinismul (sau Iudaismul pentru că din această religie sunt cele 10 porunci) nu este o religie perfectă și are, ca și celelalte religii, lipsurile și golurile lui.
Pentru a se face distincția între Creștinism și Iudaism s-au produs anumite schimbări. Creștinii l-au găsit pe "fiul lui Dumnezeu", care avea nevoie de preoți, prooroci sau sfinți pentru a-și face remarcată prezența în lume. Pentru a da o mai mare importanță sfinților, cei din vârful bisericii au decis să se facă și icoanele.
Dacă îți place să crezi în personaje fictive care au făcut lucruri inexplicabile, poți să crezi și să te închini în continuare și la icoane. Prin asta nu faci nici un păcat, doar că ești lipsită de o părere proprie.

| Zazu a răspuns:

Bietul Moshe a venit cu cele 10 porunci pentru poporul ales.Confunzi vechiul testament cu cel nou, crezand ca iudaismul a aparut o data cu crestinismul.

| cksajbkb a răspuns:

Pai din moment ce Iisus i-a spus apostolului Luca sa ii faca portretul ca sa il vada si oameni dupa ce nu va mai fi cred ca ne-a dat intr-un fel aprobarea de a ne inchina lei cel putin nu stiu ce sa zic si despre inchinarea la chipurile sfintilor findca nu sunt suficient de bine documentat!

| Laurretta a răspuns:

Nu trebuie sa te inchini, clar. trebuie sa te rogi ca si cum te-ai ruga tie fara sa te inchini sau altceva de genu' (de ex sa-ti daci idoli).

| ganton a răspuns:

Asta-i doar la ortodocsi... Catolicii n-au icoane, protestantii nici atat.

| ppr a răspuns:

Buna intrebare.
acele icoane au fost acceptate de biserica ortodoxa.de exemplu, pocaitii nu se inchina lor.pentru ca nu cred in asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu la icoane te inchini ci la ceea ce reprezinta, te ajuta ca Cel Rau sa nu-ti fure mintea si sa-ti zminteasca rugaciunile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Of... de ce nu intrebati voi preotii, nu stiu happy

1. Chipul ciplit reprezinta, logic vorbind, o statueta, o sculptura. Din acest motiv icoanele ortodoxe sunt pictate. Nu cum e la catolici care au statuete. Este o mare diferenta intre chipul sculptat si simtit la mana de om si o pictura.

2. In Vechiul Testament nu putea fi vorba de icoane pentru ca icoanele reprezinta insasi Intruparea. Icoanele au aparut abia dupa Intruparea Domnului, primul iconar fiind Sf. Ap. si Ev. Luca.

3. Marea diferenta este ca noi nu ne inchinam materiei, cum se inchina paganii, ci chipului lui Dumnezeu, al Maicii Sale, sau al Sfintilor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dragilor, icoana este lasata tot de Dumnezeu. In drumul Sau spre locul rastignirii, Hristos si-a lasat imprimat chipul pe mahrama Sfintei Veronica. Oare nu este icoana Sa Lasata de Insusi Dumnezeu?

| Gionell a răspuns:

Wow. straight face asta n`o mai stiam straight face

| Naomi123 a răspuns:

Ppr-ese ca ortodocshii pot sa schimbe legile date de Dumnezeu?

| Naomi123 a răspuns:

Operator -hh ok! dar pur si simplu la ceia ce reprezinta ikoanele nu se poate sa te rogi dar in ce este sensul lor?

| Naomi123 a răspuns:

Efrumuseti -!