| Morariu_Alin_1998 a întrebat:

Salutare lume! Eu acum invat sistemul nervos vegetativ care este impartit in sistemul nervos simpatic si sistemul nervos parasimpatic. Aparent acestea doua pot :,,sa inhibe" sau,,sa stimuleze" si,,sa scada" sau,,sa creasca" secretiile unor organe. Intrebarea mea este : Care pana mea e diferenta intre,,a creste" si,,a stimula" sau,,a scadea" si,, a inhiba"?

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Diferenta consta in antagonismul functional al celor doua. Actiunea de "a inhiba" a unuia este antagonica actiunii de "a stimula" a celuilalt. Actiunea de "a scadea" a unuia este antagonica actiunii de "a creste" a celuilalt.

| LPCTSTR a răspuns:

Cand un organ este stimulat, i se "spune" sa se grabeasca, pe cand daca se inhiba, i se "spune" sa incetineasca.
Daca creste secretia, sa zicem ca in cazul pancreasului, unde daca se detecteaza o cantitate crescuta de glucoza in sange, pancreasul va secreta o cantitate mai mare de insulina pentru a lasa mai multa glucoza sa treaca/ajunga in/la celulele care au nevoie de ea; iar cand scade secretia, inseamna ca a scazut nivelul glucozei din sange.