| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Salutare TPU, am o intrebare legata de copii, bine poate pentru unii o sa li se para putin prosteasca si fara rost:
Deci pana la urma copiii tiganilor sunt mult mai inteligenti decat cei ai europenilor si asta ne include si pe noi romanii sau e doar o teorie?
Sa fie oare din cauza ca ei sunt uniti bine nu chiar toti si probabil pleaca de la vorba aia "un creier nu e de ajuns dar mai multe creiere la un loc pot misca muntii din loc", probabil ca asta e din moment ce tiganii ne domina si fac legea in tara.

19 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"tiganii ne domina si fac legea in tara"

de unde ai scos-o pe asta?

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru sierra1):

Bine eu am spus-o asa la superlativ, poate ca am exagerat un pic.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu s nici mai inteligebti
Nu s nici mai uniti
Și nu, țiganii nu ne includ pe noi romanii
Și nu nu ne conduc țiganii.
Nu știu de unde toate concluziile astea ale tale

| Catrice a răspuns:

rolling on the floor dacă erau mai inteligenți erau absolvenți de Oxford, Harvard, aveau funcții importante în lume...
Nu vad asta deloc.

Răspuns utilizator avertizat
| Simpatic a răspuns:

Pe noi in Romania nu tiganii ne conduc ci parlamentarii -mafioti.
Ce vrei sa spui tu cu condusul este ca tiganii neavand teama de lege sunt uniti si s-ar si omoara oamenii iar romanii trec si se uita ca prostii.
Mai inteligenti nu sunt la niciun capitol sunt nomazi.
Nu cunosti istorie romanii se trag din daci si romani iar tiganii din migratori... special strabunii lor indieni.

| Simpatic a răspuns (pentru Simpatic):

*sar (legat)

| KorePandorica a răspuns:

Bună!
Fiecare naționalitate, etnie, stat etc. are poame bune dar și poame stricate. După părerea mea inteligența nu e ceva ce aparține unui anumit grup de oameni. Oameni inteligenți se găsesc în toate colțurile lumii și în toate etniile. Sunt multe etnii care sunt unite așa cum specifici tu, dar asta nu înseamnă că toți membrii comunității sunt în măsură egală inteligenți. Normal că și în rândul romilor din Europa sunt multe minți strălucite, și în România sunt oameni de etnie romă inteligenți și învățați, dar asta nu înseamnă că datorită acestor oameni, această etnie domină și face legea într-o țară în care este minoritară. Ei domină și fac legea în propia lor comunitate, lucru care mi se pare normal. Dar pot contribui la legea țării din care fac parte și pot domina anumite alegeri, dar nu întreaga țară. Inteligența se și cultivă cu timpul, așa că orice copil care are parte de educație poate deveni un om inteligent și învățat. Te-ai exprimat greșit când ai folosit cuvintele domină și a face legea iar de aici pot porni conversații întregi care pot stârni dispute rasiale, deoarece oamenii sunt foarte protectori când vine vorba de propia naționalitate și nu le place să se simtă dominați. Oricum de ținut minte, valabil pentru toată lumea, e că toți suntem egali chiar dacă nu dispunem de aceleași oportunități și chiar dacă istoria fiecărei etnii diferă, toate au un punct comun și momente bune și rele. Fii mai atent/ă cum formulezi o întrebare. Toate bune!

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Simpatic):

Ai dreptate in tot ce ai spus si faza e ca suntem la pamant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Acum câteva luni facuse tot tipul ăsta o statistică cum că 75% dintre români ar fi țigani, doar că nu recunosc

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

De unde naiba le-ai scos rolling on the floor

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai degrabă e el țigan și caută metode de a se împăca cu ideea.

| Stropdeploaie a răspuns:

Sincer esti tigan?laughing)))

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Stropdeploaie):

Nu sunt supa la plic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faza cu tiganii, ii ca ei se dau dupa moda/fite/se imbraca "in aur"(tot cu haine de firma), sa fie cool de gasca. La Televizor vezi aceeasi propaganda, asa ca oamenii considera mai cooli/de gasca tiganii si se iau dupa ei.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru supadeceapa):

Sunt roman da ce mai conteaza e aceias branza.

| Ineys a răspuns (pentru Simpatic):

Era bine cu cratima. Ca nu era vorba de saritura.
Legat era "sau" folosit de baiatu' care a facut postu'

| sabin89 a răspuns (pentru Ineys):

Cred totuşi că a avut în vedere săritura: "Sar şi omoară oamenii". E un fel de a spune "sar pe ei şi îi omoară".

| Ineys a răspuns (pentru sabin89):

Intr-adevar, am citit in fuga si n-am fost atent la context. Vina mea.