| careestefazafrate a întrebat:

Hey TPU, am gânduri de sinucidere, pentru că am văzut ca România este numita mereu tara țiganilor și ca românii în ochii europenilor sunt tigani din cauza numelor asemănătoare dintre Romanian și Romani și vreau sa ma sinucid din acest motiv, deoarece ma distruge psihic faptul că eu în ochii unui polonez sunt țigancă. Prefer moartea decât sa fiu asa ceva. Cum pot sa scap de depresia asta? Ca nu mai suport, nu mai pot sa dorm noaptea. Nu înțeleg de ce România merita rușinea asta? Ce a făcut tara asta sa fie numita țiganii după ea?

24 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Iarta-ma ca-ti spun direct: dar asta este mentalitate de om prost!

Daca iti pasa si vrei sa dovedesti ca tiganii sunt oameni buni si merita o sansa, tu poti sa lupti pentru a spala rusinea pe care alti tigani au adus-o tarii.

| Catrice a răspuns:

Pai și ce te opreste? laughing

| careestefazafrate explică (pentru Catrice):

Sigur ești țziganca, voi ați distrus imaginea României și din vina voastră am sentimentele astea. Îmi pare rău de cum a ajuns aceasta tara

| Catrice a răspuns (pentru careestefazafrate):

Asa patrioti va dati voi tiganii? rolling on the floor
Nici nu locuiesc in România lol va treziti toti copilasii sa va dati mari laughing

| careestefazafrate explică (pentru Catrice):

Mă doare faptul că se răspândesc informații false despre România, care au la baza umilirea poporului Roman. Tziganii nu sunt Romani

| careestefazafrate explică (pentru Catrice):

Eu nu sunt țigancă, eu sunt Româncă. strămoșii mei sunt slavii, Romani și dacii. tziganii sunt din India

| Hyperion7 a răspuns:

De ce sa ai gânduri sinucigașe până la urmă? Și cu atât mai mult,de ce îți pasă de ce zic celelalte nații?
Crezi că ei sunt mai perfecți? Mă îndoiesc
Și mai mult de atât,acesta "reclama" s-a generat din cauză că mulți români de etnie rroma au făcut chestii ilegale în străinătate și de acum generalizează,că toți românii sunt așa happy
Puțin îmi pasă ce cred alte nații despre mine, că dacă e sa ne comparăm de la egal, la egal, un polonez sau neamț, de exemplu, sunt sigur că nu s-ar descurca cum aș face-o eu de exemplu.

| careestefazafrate explică (pentru Hyperion7):

Pentru că a fii țigancă este umilință suprema, nu pot trai o astfel de umilita, așa că într-o zi o sa ma sinucid, nu pot trai în felul asta, am început să urăsc tara asta și pe mine ca fac parte din ea, nu vreau să fiu țigancă

| StoicAnalysis a răspuns:

Ai dus cuvantul de rasism la rang de arta prin comentariul asta laughing. Ce treaba ai tu cu tiganii? Si de ce ti-ar pasa de ce cred alte tari despre tine si despre tara noastra? Fiecare tara are o pata neagra a ei. Lasa tiganii in pace ca sunt oameni si ei. Nu mai suntem in vremea aia unde se trimiteau africanii pe plantatie. In 2023 sa ai ganduri de genul, denota cat de primitiva esti.

Chiar daca nu iti plac tiganii, asta nu inseamna ca trebuie sa suferi din cauza asta. Lasa lumea sa vorbeasca, ca nu te afecteaza incat sa nu poti avansa in viata. Faptele fac diferenta, nu vorbele altora.

| careestefazafrate explică (pentru StoicAnalysis):

Eu nu vreau sa fiu numita ceva ce nu sunt, iar a fii tzigan este o rușine prea mare de dus, nimeni nu-i place și orice persoana se ferește de ei. Nu vreau să fiu asociata cu asemenea oameni. Eu nu sunt tziganca și nu vreau ca polonezii să îmi spună asta

| StoicAnalysis a răspuns (pentru careestefazafrate):

De ce polonezii? Lucrezi cu ei sau care e treaba?

| careestefazafrate explică (pentru StoicAnalysis):

În Polonia este o mare rușine să fii tzigan, peste tot în Europa este o mare rușine să fii tzigan, iar eu nu mai vreau sa primesc aceasta umilință din partea lor, deoarece eu nu sunt o cioara. Am ajuns să plătesc, pentru ceva ce nu sunt, sper ca tziganii să își piardă drepturile în România, ca dacă nu o sa se întâmple asta, nu v-om mai avea liniște printre Europeni.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru careestefazafrate):

Ok, e mare rusine sa fi tigan in Polonia, dar de ce tocmai Polonia ai mentionat? Puteai sa zici de toata Europa. Lucrezi sau locuiesti pentru Polonezi?

| careestefazafrate explică (pentru StoicAnalysis):

Pentru ca polonezii sunt cei mai rai când vine vorba de tzigani, ei au făcut cele mai josnice comentarii la adresa mea, însă toți Europenii sunt rasiști cu tziganii. chiar toți au o atitudine negativa fata de aceasta etnie și eu m-am saturat de eticheta de tzigan și ca România să fie asociata cu tziganii. Nu mai susțineți aceste animale infecte, ca din cauza lor nu avem liniște printre străini

| StoicAnalysis a răspuns (pentru careestefazafrate):

Am calatorit pana acum prin Anglia, Germania, Franta, Olanda si Ungaria, si nu am avut experiente de genul. Ba chiar m-au asociat cu dracula, Hagi, Nadia Comaneci, Simona Halep, etc...

| careestefazafrate explică (pentru StoicAnalysis):

Ai avut noroc!

| StoicAnalysis a răspuns (pentru careestefazafrate):

Le explici care este situatia si cum ca tu nu esti de etnie rroma si gata. Daca nu te vor asculta, ignora-i. Acelasi lucru ti se putea intampla la orice aspect al vietii, nu neaparat la etnie. Asta nu inseamna ca trebuie sa fim frustrati ca traim intr-un mediu anume. Mai ales daca nu putem schimba acel mediu.

| careestefazafrate explică (pentru StoicAnalysis):

Crezi că nu le-am explicat? Eu le-am povestit toata istoria,, României " de la A la Z, dar degeaba, în ochii lor eu tot tziganca sunt și îmi spun chestii de genu',, niciodată nu am căzut o tziganca atât de Alba " sau ca sunt prea alba pentru o tziganca sau mai striga gypsyland și lista poate sa continue, efectiv nu mai suport.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru careestefazafrate):

Aia e. Ei sunt idioti si trebuie ignorati daca tot insista pe aceeasi chestie. Doar tu suferi daca ii bagi in seama. Ia-ti gandul de la ei si fa ceva ce iti place. Chiar nu merita sa-ti bati capul.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Ești prea implicat în aceste chestiuni,cum îi pasă cum ne vede statul nu știu care pe noi?laughing))
Nu trebuie să te doara nici în cot de aceasta problema,da pai sa îți aducă acum drame de " gânduri suicidale".
Și noi spre exemplu îi judecam pe ruși,pe chinezi și ei nu cred că plâng noaptea sub pătură că îi vede România nu știu cum.
În fond este doar rarisim și da,nu contează ce etnie ai, din ce țară provii, contează să știi că fiecare persoană este unică, iar generalizările nu își au locul.
Nu toate cadrele didactice sunt sărite de pe fix spre exemplu.
Nu toți oamenii sunt răi cum nu toți sunt buni și de aici sunt excepții.
Toți facem parte dintr-o specie și indiferent de toate aceste lucruri, important este sa fim oameni.

| careestefazafrate explică (pentru Alexia999997777777777777):

Nu înțelegi, eu simt atât de multă suferință, plâng și doar plâng și imi doresc moartea mai mult ca orice, pentru că nu mai pot trai așa

| MAteiLaAjutat a răspuns:

O, Doamne, ce am citit! Deci tu vrei sa te sinucizi deoarece iti pasa ce crede un țaran polonez? De ce iti pasa de ce crede el? E un NIMENI, la fel ca majoritatea, opinia lor nu contează!

| careestefazafrate explică (pentru MAteiLaAjutat):

Mă afectează foarte mult și simt că nu mai am putere sa aud insulta asta. mai bine mor si se termina tot

| Tekken33 a răspuns:

Drum bun și cale bătută dacă pentru atât simți sa o faci denota ca dupa minte nu ai mai mult de 10 ani. O sa dai în viata de probleme mult mai mari și grave, încă nu te a bătut soarta, ai răbdare ca o sa vina si rândul tău și o sa vezi pentru ce tâmpenie nesemificativa ai vrut sa îți iei viața. Dacă era asa toți romanii ar trebui sa se arunce după balcon ca sunt percepuți ca fiind țigani.
Și noi ii denigram pe alții care locuiesc și lucrează la noi și uite ca oamenii nu se sinucid.