| juststtefana a întrebat:

..
Care e treaba cu asa-zisul "pacat stramosesc"?
Adica, de ce generatiile de acum trebuie sa plateasca pentru greselile/pacatele stramosilor lor?
Daca Dumnezeu este atotiertator si atotintelegator, atunci cine hotaraste intensitatea necazurilor/greutatilor pe care trebuie sa le plateasca cei care poarta in sange acest pacat stramosesc?
Cand se va termina plata noastra... a pamantenilor?

14 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dupa cum prin Adam a intrat pacatul in lume, tot asa prin Isus a venit iertarea de pacate.Trebuie doar sa acceptam iertarea prin sangele lui Isus care ne curateste de orisice pacat.

Apache
| Apache a răspuns:

Mda...desi sunt crestin ortodox, consider ca ideea pacatului stramosesc este o inventie!
se spune ca scapi de pacatul stramosesc prin botez.etc!
nu stiu ...eu consider ca aceste lucruri sunt simbolice si ca Dumnezeu daca exista nu ne condamna pentru acest,, pacat,, pe care nici macar nu l-am facut!

| wales a răspuns:

Biblia vorbeste de pacatul Adamic; Romani 5:12, de la caderea in pacat a lui Adam omul a intrat in conflict cu Dumnezeu prin neascultare,practic omul este inclinat spre pacat,iar pacatul i-L indeparteaza de Dumnezeu, noi nu platim pentru pacatele celor din trecut, fiecare va fi judecat dupa fapta lui; Apocalipsa 20:12.
Ai spus ca Dumnezeu este atotiertator si atotintelegator,dar Dumnezeu este si drept,multe lucruri nu le putem intelege in viata noastra tocmai datorita faptului ca suntem limitati, dar cuvantul Lui Dumnezeu ne spune ceva foarte interesant cu privire la asta, citeste Romani 8:28.
Cat priveste plata,noi nu platim nimic,a platit Isus in locul nostru, dincontra, Harul lui Dumnezeu este gratis; Caci prin har ati fost mantuiti, prin credinta. Si aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu. Efeseni 2:8.

| PhaseMorphXR a răspuns:

Daca esti adepta a intregii dogme crestine, atunci si chestia cu "pacatul stramosesc" are sens... in alt context intr-adevar nu are nicio logica si sens comun, trebuie sa-l privesti strict prin ochelarii-filtru ai doctrinei crestine, in alte cuvinte trebuie sa te indoctrinezi, iar apoi sa intelegi "conceptul" din noua prisma si perspectiva pe care ai capatat-o. Din perspectiva rationala o intrebare asemanatoare cu aceasta, nu va face altceva decat sa declanseze polemici, pentru ca un palier comun intre gandirea dogmatica-crestina si gandirea rationalista-semantica nu exista. Prin filtrul rational o asemena descriere a divinitatii (pe care ai mentionat-o) este contradictorie.
Prin filtrul dogmatic-crestin, imaginea lui Dumnezeu este acceptata ca atare, iar prin "saltul de credinta" toate caracteristicile pe care crestinismul le acorda divinitatii sunt considerate firesti, absolute si in armonie cu "cuvantul lui Dumnezeu" (Biblia) si prin urmare "pacatul stramosesc", si tot ceea ce impune, este firesc si acceptat ca atare... pur si simplu, prin credinta (dar de data asta, in "cuvantul lui Dumnezeu" nu in Dumnezeu propriu-zis, dar asta e alta discutie).

| thealchemist a răspuns:

Blah, blah, blah,... de ce nu iti faci lectiile? dupa cite stiu e pe piata si Biblia pe intelesul copiilor, sau cum se numeste.

| AlexSM86 a răspuns:

Bine, daca ai fi iertata de pacatul stramosesc si pentru tine pacatul n-ar mai exista ai umbla in costumul Evei? tongue

| misu a răspuns:

Nu este reala treaba

| adutzadragutza a răspuns:

Pacatl stamosesc de care ai auzit este acela facut de Adm si Eva cand au muscat din fructul interzis( marul), de atunci pe pamant a aparut pacatul, iar fiecare copil care se naste cand se boteaza nu stiu sigur daca ai auzit pe preot ca zice : iarta-i Domne Pacatele. Copilul nou nascut e logic ca nu are pacate, dar se refera la acest pacat pe care pana in ziua botezului il purtam fiecare dintre noi happy

| T13 a răspuns:

Pacatul stramosesc e doar o inventie pentru ca omul(ala din vechime,cand s-au inventat religiile)sa-si poata explica moartea. Dumnezeu exista.El nu se coboara pe pamant,nu e unul in fiinta si treit in persoane,nu incape in constructii gen biserica,etc.O carte care deschide ochii in acest sens:,, Mantuirea de dupa Cumplita Ratacire``. Exact astfel de intrebari intrgesc adevarul ca religiile sunt create si imaginate de oameni, bravo.

| madalina00 a răspuns:

Nu iti mai face griji... Dumnezeu nu exista!

| AngelAnime11 a răspuns:

Nu Dumnezeu zice asta, ci cei care-l folosesc pe asa zisul "dumnezeu" pentru a conduce intreaga lume. De fapt el nu exsista ci este o inventie a mintii inteligente omului. Sunt multe de explicat...
Daca vrei sa vorbim da-mi id-ul tau pe privat.
O zi buna

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Dupa cum prin Adam a intrat pacatul in lume, tot asa prin Isus a venit iertarea de pacate.Trebuie doar sa acceptam iertarea prin sangele lui Isus care ne curateste de orisice pacat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum puteti debita numai prapastii in loc sa va documentati?

| BăiBăiatule a răspuns:

Pacatul stramosesc vine de la Adam si Eva. daca eu nu pacatuiau era altceva.