| AnaBlackVampire a întrebat:

De mult timp ma macina o intrebare si sper ca si categoria este potrivita.
De ce inima este semnul iubirii? De ce cand adolescentii sunt indragostiti deseneaza acele doua ovale impreunate? Inima este organul care pulseaza sange in tot corpul. Ce legatura are cu dragostea? De ce nu a fost ales alt organ? Ficatul, stomacul, pancreasul? De ce acel simbol al inimii nici macar nu seamana cu organul "inima"?

Eu cred ca mai logic ar fi fost ales creierul. Cu el iei decizi si gandesti.

Voi ce parere aveti? Sper ca ati inteles intrebarea si ca nu vi se pare aiurea.

Bye!

12 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Inima a devenit un simbol al iubirii pentru ca reactioneaza cel mai mult la starile emotionale.

| miradoniz a răspuns:

Din cauza lui Aristotel.El a susținut ca ar fi sediul emoțiilor.A fost preluat de scolastici,în Evul Mediu,s.a.m.d. Exista o anecdotăhee hee durerehee hee care povestește cum un scolastic asista la o autopsie(în mod normal erau interzise,dar ma rog) iar chirurgul scoate în evidenta terminațiile nervoase, arata cum nervii se strâng în fascicole, cum ajung în creier.La sfârșit, scolasticul este îl lauda"Foarte impresionant, chiar as fi putut crede ca sediul tuturor funcțiilor este în creier-dacă nu l-as fi citit pe Aristotel!"hee hee

| miradoniz a răspuns:

"Inima clasica, despre care ai vorbit tu, era în Grecia simbolul lui Dionysos"hee hee hai sa ne amuzam amestecând sensurile; ca oricum nu conteazăhee hee Inima lui Dionysos era simbolul vieții-înghițită de Zeus, acesta îi poate da naștere a doua oara, după ce titanii i-au devorat primul corp.Are legătură cu concepția arhaica de culpabilitate, și cu ritul dezmembrării membrelor "sparagmos", urmat de obicei de"omophagia"-mâncarea cărnii crude.Nici o legătură cu dragostea, ala e Cupidon sau Eros, sau cum vrei sa îi zicihee hee

| NickiMinaj a răspuns:

Conventie sociala. plus ca inimioarele sunt mult mai estetice decat un creier si pot fi comercializate cu mai mare usurinta. zi-mi tu cum vinzi cuiva Milka cu sant Rolando pe ea!

| Chris a răspuns:

Creierul e ocupat cu ratiunea.

| Gabriela0206 a răspuns:

Datorita confuziei dintre inima (organ) si suflet (spirrit). E un simbol foarte vechi. O chestie ciudata e ca in Suedia este asociat toaletelor si defecarii. Mda...
Inima clasica, despre care ai vorbit tu, era in Grecia simbolul lui Dionysos, zeul vinului. Sa fie vreo legatura intre vin si dragoste? Posibil laughing.
Alta chestie tare: inima cu o sageata ce o strapunge e un simbol mai pervers decat ar crede oamenii. Este un insemn al placerii carnale, al penetrarii si pasiunii trupesti. Si cand te gandesti ca fetitele o desenaza toata ziua...
Cam atat stiu big grin.

| ღAnaSawakoღ a răspuns:

Cand te indragostesti iti bate tare inima si atunci cand desenezi o inima pentru persoana iubita se gandeste ca te-ai indragostit de el sau ea.

| niNNu a răspuns:

Pt ca cica cand te intragostesti iti bate foarte tare inima.

| IAmSoDifferent a răspuns:

Pai daca aste e semnu iubirii si nu seamana pentru sunt lucruri diferita inama(organul) are o forma inima pe care o deseneaza adolescentii are alta forma. daca iti pui capul langa o fata/baiat o sa vezi ca formeaza o inima si poate de aceea este asa semnul sau 2 lebede "indragostite" nu ai vazut ca formeaza o inima (aceste lucruri care ti le am spus nu pot forma un patrat sau mai stiu eu ce )

| MyChemicalRomance a răspuns:

Foarte buna intrebarea. Te felicit

| crucialmelody a răspuns:

Mda, o intrebare buna. Inima este simbolul iubirii...nu se refera la inima ca organ care pompeaza sange in tot corpul, se refera la partea spirituala adica la suflet. Cu sufletul simti dragostea, si cum sufletul este tot o parte din inima, ascuns acolo pe undeva in inima, inima este cea care a devenit simbolul iubirii. In plus, inimioarele sunt dragute, sunt rosii sau roz ceea ce inseamna fericire, optimism.batting eyelashes >big grin

| DyEnUtZaAaA a răspuns:

Pai atunci cand iubesti pe cineva inima iti bate mai tare iar creierul nu mai are nici un control asupra organismului! daca nu ai iubit niciodata nu ai de unde sa iontelegi asta!