| dorinaugustin a întrebat:

SCURTA ISTORIE A OMENIRII
1 Femeia nu mai accepta sa locuiasca in copac. Si plange.
Barbatul descopera pestera.
2. In pestera e frig. Femeia plange. Barbatul descopera focul.
3. Copii tipa de foame. Femeia plange. Barbatul descopera
toporul, arcul si bata si pleaca la vanatoare.
4. De la atata carne, Copilul se imbolnaveste de scorbut si
beri-beri. Femeia plange. Barbatul descopera agricultura.
creasca animale domestice: vaca, oaie, porc, gaina, etc.
5. Deoarece mamutul se lasa cu greu ucis, Barbatul lipseste
prea mult de acasa. Femeia plange. Barbatul incepe sa
creasca animale domestice: vaca, oaie, porc, gaina, etc.
6. Femeia s-a saturat de friptura facuta la tepusa cu
garnitura de boabe verzi fierte mancata de pe o frunza. Si
plange. Barbatul descopera olaritul.
7. In pestera e curent si umezeala si din cauza asta copii
racesc, fac pneumonie si mor. Femeia plange. Barbatul
construieste mai intai un bordei apoi o casa din
lemn si piatra.
8. A venit iarna si e frig. Femeia plange. Barbatul
descopera ca pielea si blana animalelor moarte se poate
prelucra si confectioneaza haine.
9. Hainele din piele precum si alea din blana put. Femeia
plange. Barbatul descopera pe rand hainele din lana (care
par a fi multumitoare – Femeia zambeste).

Mai tarziu, Barbatul rezolva si problema mirosurilor emanate de
pieile si blanurile mentionate mai sus.

10. Diverse treburi lipsite de importanta cum ar fi
protectia turmelor de animale si starpirea potentialilor
pradatori tin Barbatul departe de casa. Femeia plange.
Barbatul domesticeste cainele si pisica.
11. Femeia observa ca seamana prea mult cu semenele ei. Si
incepe sa planga. Barbatul inventeaza fardurile si bijuteriile.
12. Femeia se plictiseste de atata stat in casa si vrea sa-si
largeasca orizontul. Normal. incepe sa planga. Barbatul
inventeaza roata, domesticeste calul si descopera barca
pentru ca femeia e fragila si oboseste repede. In plus de asta nimeni
n-ar vrea sa o auda iar plangand… peste ani…
… Femeia simte nevoia de a "evada" din
cotidian. Nu are timp, bani sau dispozitia pentru excursii
in strainatate, cu prietenele s-ar plictisi, la TV nu e
nimic de vazut, afara e vreme urata. Capac peste toate, ca
de obicei, Barbatul nu e acasa si oricum nici el n-ar
intelege mare lucru. Femeia ar avea asaaaaa. un fel de chef
de a scrie ceva care sa-i aduca complimentele unor
necunoscuti si sa fie o chestie care sa pastreze anonimatul
si absolut totul trebuie sa fie sub control si… Pentru a
nu stiu cata oara in istorie, Femeia incepe sa planga.
Barbatul inventeaza blog-ul.

Morala:
1. Cand femeile plang, umanitatea evolueaza.
2. Fara femei am fi trait si acum in copac

Oare chiar asa o fii, joaca femeile un rol crucial in istoria umanitatii?

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Interesant. Femeia are un rol important in evolutia umanitatii. Dar nu mereu in sens pozitiv.

18 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

Ziceti merci ca atunci cand a inceput sa planga femeia, primul prost a dat-o jos din pom.Altfel,noi stateam in pom si acum, iar voi plangeati pana va dezhidratati.
Serios vorbind.Mai toate nenorocirile si intorsurile istoriei s-au intamplat din cauza unei femei.Majoritatea razboaielor care au secerat sute de milioane de oameni de-a lungul timpului, sunt cauzate de femei...Intradevar,femeia a jucat un rol CRUCIal.

nony
| nony a răspuns:

@maya. daca legenda ar fi reala, tu ai fost facuta din coasta barbatului.Initial,femeile nici nu erau in plan.Stii,ne plictiseam noi in pom si hooop, ati aparut voiwinking

daniela
| daniela a răspuns:

In umbra unui om mare intotdeuna a fost o femeie

| dorinaugustin explică:

Apropo de o lume numai din barbati sau numai din femei.pai nu sunt si alte feluri de a inmulti rasa? Cercetati numai putin mediul din jurul nostru laughing

| dorinaugustin explică:

Multumesc de raspunsuri, mi-au placut, unele m-au amuzat si fiecare v-ati primit punctajul; raspunsul ce mi-a placut a fost a lui bacemi, inteligent si.asa cum voiam sa fie: femeia a avut mereu un rol important in viata, dar nu mereu unul bun! Felicitari. happy

| maya_7683 a răspuns:

Nony, misoginule...nu uita ca faptul ca existi se datoreaza unei femei ca altfel maicuta draga, nu scriai tu in sfinta zi de azi pe TPU.Asa ca, ia nu mai fi tu draguta asa pornit pe femei.

| cristinela a răspuns:

Se pare ca da.Mare adevar ai grait, mai sus. Ce v-ati face fara noi?

| Ana213 a răspuns:

Femeia plange barbatul rade laughing

| madalykuka a răspuns:

Normal bha,,,laughing)
cum v-ati mai fii inmultit fara noi laughing
laughing
a si faza cu plansu,,, depasita
app noni mama de ce au inceput razboaiele din cauza femei?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oare se mai merita azi sa fii dezamagita de barbat?
Mai foloseste la ceva, mai foloseste cuiva dezamagirea de barbati?
happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca Eva n-ar fi muscat din mar, niciun barbat nu si-ar mai fi pus astazi nicio intrebare si n-ar mai fi dat niciun raspuns! Ramanea doar Eva si curiozitatea ei!
Nu vad multumirile!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca stam bine sa ne gandim, fara femei barbatii nu ar avea cum sa duca "specia" mai departe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unde-s doi(3) puterea creste si istoria creste

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se poate femeie fara barbat si invers, asa am fost dati; cat despre faptul ca femeia este in umbra unui om mare, istoria nu stiui aduce aminte d oamenii mari si femeii lor, ci doar de barbati.
Cat despre perpetuare speciei se pare ca si femeile au nevoie d barbati nu numai invers.
p d alta partea femeia a fost mereu motiv d inspiratzie pentru barbati, si mereu asa va fi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Razboaiele n-au inceput din cauza femeilor, a fost doar d fatada motivu, au inceput din dorinta si nemultumirea omului d a avea mai mult.
asa putem spune cand ne-or vizita aliens ca au venit special pentru femeii, tongue, si atunci o sa doritzi sa incep razboi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Femeia e o zdreamta= ))

| JLBKO a răspuns:

Foarte dragut...Istoria a dat mereu exemple ca in spatele unui barbat puternic se afla o femeie poate chiar mai puternica...