| LaviniuA a întrebat:

Se apropie ora de culcare si ma apuca o sila la gandul zilei de maine, pe care deja o stiu, desi nu a venit inca. E ca o mancare pe care o am in frigider si stiu ca o voi manca, n-am de ales.

Dar mi-a venit o idee nebuneasca. Ce-ar fi daca as muri pana maine dimineata? Si nu m-as mai trezi la viata pe care o stiu.
Nu stiu cum vedeti voi moartea, dar eu o vad de obicei ca pe un eveniment important, pentru care trebuie sa te pregatesti, ca o vacanta in strainatate, pentru care trebuie sa ai multe planificate.
Si totusi cred ca moartea nu e asa. Vine oricum ai fi si oricand vrea.

Cum vedeti voi moartea?

O vad uneori ca pe un vis, ceva indepartat sau de nerealizat. Cum erau visele din copilarie, cand te visai afacerist bogat sau cu o gagica langa tine in decapotabila prin tari exotice. Si apoi te maturizezi si vezi nu e asa usor cum crezi.
De multe ori ajung atat de satula de viata, incat orice s-ar schimba, tot satula as fi. Dar totusi moartea am respectat-o mereu si n-am desconsiderat-o. E ca vacanta mare pe care o asteptam mereu cand eram eleva.
Am trecut azi pe langa un crematoriu si poate de asta mi-au venit gandurile astea. Avea un aer sacru, transcendental happy

Intrebarea e mai sus. Noapte buna. Daca nu mai intru, stiti ce s-a intamplat happy

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Esti satula de viata?
Cati ani ai, deja 80 sau ai facut 90?

| relian a răspuns:

Esti ciudata laughing ciudata ca vorbesti despre moarte cand nu este cazul, ciudat pentru ca vorbesti cand ca un barbat, cand ca o femeie.Deci tu cand erai copila, atentie copila te visai un bogatas cu o gagica linga tine laughing dar in continuare spui cand erai eleva.

Ori ai facut referire la barbati, cand is mici viseaza sa fie bogati si cu gagici? Dar fetele la ce viseaza cand is mici?
Daca nu mai intri nu stim ce se intimnpla, ai putea sa te trezeszti si ciudata cum esti sa nici nu stii ca ai scris ceva pe aici laughing

| LaviniuA explică (pentru relian):

Da, am dat exemplul pentru baieti, pentru ca am vazut ca-s mai multi decat fete pe site.
Dar si pentru fete uneori e cam acelasi lucru sa stii. Se viseaza tot intr-o decapotabila prin tari exotice, doar ca in dreapta, adica pe locul mortului.

| relian a răspuns (pentru LaviniuA):

laughing esti tare ce ai spus despre fata pe locul mortului. Faci ce faci si tot chestii morbinde aduci in discutie laughing
Deci asa esti tu in general, ori ai o stare de asta mai naspa?

| Brizbriz a răspuns:

Daca arati ca in poza, atunci:
https://www.youtube.com/watch?v=ZsCPgrhR1bQ

| MihaiSpeedster a răspuns:

Postarea ta îmi aduce aminte de "Veronica decide să moară" de Paulo Coelho. Știu, Coelho, câh, stil literar vecin de palier cu Sandra Brown, șamd. Însă ideea cărțuliei mi se pare foarte compatibilă cu situația ta. Dacă vrei un răspuns, citește cartea, nu iei decât 2-3 zile de pauză de la viața asta care te bulversează.

| Cksihja a răspuns:

Oamenii nu vor să moară pentru că sunt bine vor să moară pentru că sunt pe moarte, ei simt că vor muri în viitorul apropiat, e o problemă care poate fi rezolvată sau nu.

| MorcovMajestic a răspuns:

Sper ca te referi la o moarte metaforica si maine sa te trezesti cu o energie noua si sa incerci sa iti schimbi viata pentru ca altfel e doar o cerseala de atentie, oamenii care vor sa moara nu scriu texte din astea mai ales pe un ton calm
Spre ca esti la varsta adolescentei si te plictisesti

| StripperRaoul a răspuns:

laughing haha ce tare ai scris. pai nu doar tu ai senzatia aia ..asa ii si la mine acelasi lucru aceeasi oameni aceeasi rutina de iti vine sa te sui pe un stalp si sa stai acolo da stalpu sa fie prin padure undeva sa nu mai vezi oameni. iar legat de moarte vine cand ti lumea mai draga. eu de ex la cate am tot citit si ce am mai vazut nici nu mai stiu ce sa cred biserica zice intr-un fel un mediu care vorbeste cu morti intr-un fel ..nici nu ma mai gandesc. am o vorba. la intrebarea ce faci? 'Mă târasc ca un șarpe in țara asta de kkat'

| LaviniuA explică (pentru StripperRaoul):

Pai asta facem toti de fapt. Ne taram prin valea plangerii, chiar daca unii cred ca zboara printre curcubee.