| anonim_4396 a întrebat:

Se pare ca am ajuns is eu sa intreb din lectii predate la scoala waiting, deoarece manualele sunt incomplete angry. Deci cum se numeste modelul teoretic care nu are nici masa si nici dimensiune? Punctul material nu are dimensiune, dar are masa. Pe asta il stiu. Dar celalalt care nu are nici una nici alta cum se numeste? Ca nu gasesc in manualul asta aiurit de fizica!

Răspuns Câştigător
| shadovv a răspuns:

Din cate stiu punctul geometric nu are nici o dimensiune. Singura lui caracteristica este prezenta si pozitia in plan/spatiu. In materie de fizica nu stiu ce denumire are.