| TheBoyTheCool24 a întrebat:

La fizică, punctul de aplicație e același lucru cu punctul material?

Răspuns Câştigător
| ZappyTv69 a răspuns:

Nu!
Punctul de aplicație=punct în care se exercită o forță asupra unui corp
Punctul material=Punctul material în mișcare este denumit mobil, iar totalitatea punctelor succesive prin care trece mobilul în decursul mişcării sale formează traiectoria acestuia.

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| vmorghulis a răspuns:

Nu, punctul de aplicare și punctul material sunt două concepte diferite în fizică.

Punctul de aplicare se referă la locul în care o forță este aplicată pe un obiect. De exemplu, atunci când un obiect este susținut de o masă deasupra sa, punctul de aplicare al forței gravitaționale este punctul în care forța gravitațională este aplicată pe obiect, adică centrul de masă al obiectului.

Punctul material, pe de altă parte, este un obiect ipotetic care are o masă, dar nu are dimensiune sau formă fizică. Este folosit pentru a simplifica calculele și pentru a descrie mișcarea obiectelor în termeni matematici. Un punct material este considerat a fi concentrat într-un singur punct, astfel încât toată masa sa să fie localizată într-un singur punct în spațiu.

În concluzie, punctul de aplicare și punctul material sunt două concepte diferite în fizică și trebuie distinse.