| Slovcehov a întrebat:

Se poate sa fii introvertit pana la o varsta si apoi sa devii extrovertit? Sau daca devii extroverit nu ai fost niciodata introvertit, ai fost doar inhibat?

8 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Da eu eram foarte timid oana la 26 ani
Dar cand am inceput sa câștig 100 Euro pe zi in total pentru cs ma duceam la 3 job-uri
am avut buzunarele pline de bani am inceput sa pot vorbi fara teamă că nimeni nu era ca minea
Spoi cu 2000 euro in buzunar oarca aveam alt curaj să mă dau la femei

| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista posibila o asemenea schimbare drastica!

| Brizbriz a răspuns:

Posibil, da
probabil... nu prea, cineva ajunge introvertit din niste motive foarte nasoale, iar fara ajutor profesionist (psiholog) slabe sanse sa iasa din asta, mai ales ca putin vor sa devina extrovertiti, cu atat mai putin sa caute ajutor

| Crackman a răspuns:

Se poate orice, atata timp cat vrei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt rare cazurile in care poti deveni extravertit, e o trasatura de comportament si personalitate nativa, dar sunt si exceptii cand de la un soc am vazut de exemplu oameni pe care nu ii mai recunosteam, in loc sa innebuneasca, tampeasca de la socul produs ei au progresat enorm devenind foarte sociabili si adaptivi in orice mediu.
Daca si in spatele introvertismului coexista si o tulburare de personalitate; evitanta, schizoida, schizotipala, borderline, antisociala, bipolara este imposibil sa devii efectiv extravertit, deci depinde de multe contexte si de mediul si conduita si modul in care introvertitul este perceput, adica daca el este subestimat, ridiculizat, luat de prost acesta nu va putea deveni asa niciodata, in schimb daca e un mediu favorabil cu oameni civilizati, educati si intelegaturi, receptivi acesta persoana se poate schimba, dar nu va deveni niciodata ca unul extravertit, va avea momente recurente in care se va insingura ( incarca bateriile)

| ZappyTv69 a răspuns:

Mă ia cu leșin. schimbarea din introvertit ține de tine și mentalitatea ta, începe de la ce vârstă vrei tu, și desigur că ai fost introvertit până în momentul în care ai inceput sa te schimbi.

| sparklingqueen a răspuns:

Da e posibil, eu de exemplu ieri eram introvertita si azi mi-am propus sa fiu extrovertita.

| Cozmea022004 a răspuns:

Toata lumea se poate schimba. Doar sa nu fii la extrem. De exemplu, daca esti prea introvertit nu o sa te aperi si ai sa iei vina altuia degeaba, si daca esti prea extrovertit ai sa vorbesti aiurea cand nu trebuie si o sa superi alte persoane. Este nevoie doar de un echilibru