| Vizitiul a întrebat:

Se presupune ca omul este superior animalului. Oare asa sa fie? Am avut ocazia sa vad la stiri o tarasenie de cazuri in care oamenii isi agresau animalele. Asta inseamna sa fii superior fata de un animal?

Răspuns Câştigător
| Simon a răspuns:

Spre deosebire de animale se spune ca noi gandit, constientizam - si atat. Dar tocmai aceste doua elemente specifice omului demonstreaza ca noi suntem cele mai rele animale, momentan suntem sigurele animale care ucid pentru propria placere, toate celelalte o fac strict pentru supravietuire. Faza cu superioritatea este strict legata de evolutie, noi am evoluat cel mai mult, sau cel putin asa se spune tongue
@ RUMBURAK - cred ca-ti impartasesc crezul big grin.
@ Minnie - Jignirile de care spui tu sunt doar niste simple cuvinte care au ajuns sa aiba o conotatie diferita fata de forma de baza. Ele doar ne compara pe noi oamenii cu animalele in cauza din cauza modului in care se comporta un animal, ce mananca sau cum se comporta. Este exact la fel ca atunci cand este folosita expresia (si sper sa nu se inteleaga gresit): "Esti rrom?/ Esti moldovean?" - toate aceste expresii sunt folosite de catre oamenii care doar se cred inteligenti, oameni care incearca sa demonstreze ceva fara sa cunoasca toate detaliile. Si da, pot fi cu adevarat jignitoare pentru unii.
Toate bune!

6 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Suntem superiori fara alte interpretari inutile, scurt si la obiect, viul pe aceasta planeta este in continua competitie pentru supravietuire.
Alo, @Minnie daca crezi ce ai spus, e cazul sa mergi in patru labe.

| Alphawolf a răspuns:

Interesante raspunsuri. Omul este net superior animalului! Omul ingrijeste animalul si nu invers. Ratiunea ne face superiori. Insa, asa cum nu este padure fara uscaturi tot asa si la oameni. Oamenii care agreseaza animalele sunt cu probleme, au sange rece, au probleme cu nervi sau cine stie ce probleme au de nu le pot intelege. Unii oameni nu au rabdare, vor ca animalele sa joace cum canta ei, dar animalele nu cunosc acel cantec, sau este prost cantat si, joaca altfel, iar omul isi pierde rabdarea si, "omor". Intre oameni nu este rabdare si intelegere, ne putem astepta la mai mult unde diferenta de capacitate de a gandi este periculos de mare(intre om si animal)?
@Minnie, raspunsul tau m-a amuzat tare de tot!

| RUMBURAK a răspuns:

Aparte specimenele de care vorbesti si care fac de ras rasa umana eu inca mai cred in OM.si sper ca vom merita din ce in ce mai multi sa ne numim siplu:oameni.

| Minnie a răspuns:

Legat cumva de subiectul propus de tine, pe mine ma deranjeaza cumplit jignirile gen "esti un porc, esti un caine, esti o vaca" etc...Animalele sunt net superioare din multe puncte de vedere oamenilor si atunci nu vad sensul jignirii, poate este chiar o lauda... Iar expresia des folosita "s-au impins ca animalele" este din nou jignitoare la adresa animalelor. Ele nu se inghesuie la promotii si nu se bat pe un scaun de 4 lei cu lacomie in ochi.

| AdelinaC a răspuns:

Pai depinde, femeile sunt superioare, barbatii au ramas la stadiul de animale instinctuale.

| CosmicLoveLight a răspuns:

O sa se rada pe seama a ce o sa scriu dar cine cunoaste imi va da dreptate.Nu omul este superior la inteligenta ci balena, delfinul apoi vine randul omului.Este si omul siperior la ceva autodistrugere, distrugerea altor specia, distrugerea propriei case, mai pe scurt ignoranta si prostie aici suntem detasat cei mai buni din punct de vedere al superioritatii.
Numai bine si Liniste Sufleteasca!