| Steregoi a întrebat:

Se spune ca vidul nu e rece pentru ca nu are ce ingheta. Totusi in fizica cuantica dinamica scade. Vidul nu e nimic ci e plin de particule foarte mici sau chiar virtuale. Inghetul face ca materia sa devina casanta. Materia tinde spre imprastiere si racire adica spre starea din care a provenit. Omul alcatuit din materie se comporta precum materia adica tinde spre locul unde a copilarit sau a fost fiindu-i dor si memorand amintiri. In acelasi timp omul tinde spre ocuparea spatiului si tinde sa devina vid adica sa-si imprastie energia peste tot ca expansiunea universului adica sa-si afirme puterea asupra vidului care il reabsoarbe. In aceasta dorinta de afirmare si de fala asupra celui mai slab cel puternic isi imprastie energia asupra a ceea ce pare slab adica asupra vidului sau asupra unui om "de nimic" sau "un nimeni precum vidul" devenind si el nimeni si nimic adica vid. De fapt trufia si dorinta de afirmare intr-un timp cat mai scurt exprima tendinta materiei omului de a se imprastia si a se amesteca cu vidul devenind in cele din urma vid sau imaterial sau duh. Dumnezeu spune sa nu fim mandrii pentru ca ajungem sa ne epuizam devenind vid prin superactivitate sau supraafirmare precum o stea care se epuizeaza tinzand sa devina de fapt in timp vid in miliarde de ani. Cum comentati?

7 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Temperatura in spatiu e foarte scazuta insa un om nu ar percepe o diferenta de temperatura atat de mare deoarece, in absenta atmosferei, corpul uman pierde caldura numai prin radiatie, iar nu si prin convectie sau conductie. Vidul e un bun izolator.

| Steregoi explică (pentru Inferno):

Vrei sa spui ca vidul nu absoarbe caldura adica cosmonautul poate iesi din naveta spatiala in pielea goala cu masca si butelia de aer fara sa tremure de frig?

| Inferno a răspuns (pentru Steregoi):

Nu stiu exact cat de frig ti-ar fi dar presupun ca ai putea supravietui destul de mult timp daca ignoram alte efecte produse de lipsa presiunii, etc.

| Ionut58282856 a răspuns:

Ce sa comentez? Mori dar e placuta senzatia cand incerci si reusesti sau ai impresia ca reusesti sau alte chestii sau bla bla bla, ba tu ai inghitit toate cartile citite iar acum le-ai combinat dupa betie si ai pus asta aici

| Steregoi explică (pentru Ionut58282856):

Vrei sa spui ca nu e precum am scris in intrebare? happy

| Ionut58282856 a răspuns (pentru Steregoi):

Ai scris ceva fara logica si nu am inteles nimic. Acum ma scuzi trebuie sa vorbesc cu zana mea virtuala

| Uvox a răspuns (pentru Ionut58282856):

Bine spus!