| tonyc7 a întrebat:

Se stie ca omul, prin simturile sale, are mai multe feluri de placeri: placerea gustativa (sau culinara), placerea sexuala, placerea morala (mandria), placerea vizuala, placerea olfactiva, placerea fizica (miscarea in aer liber), placerea materiala (banii, averea), placerea intelectuala (cititul), placerea hilara (rasul), etc.
Pe care din aceste tipuri de placeri ati pune-o pe primul loc considerand-o cea mai faina placere din toate cele pe care le poate trai omul?

8 răspunsuri:
| Invictusman a răspuns:

Sunt doar subiectiv;

- plăcerea gustativa, îmi place sa mănânc mult, de aceea mi s-a format și gușă antiglont

- totuși și plăcerea sexuala având în vedere ca hormonii nu îmi da aer de "respiro ", uneori alternează astea doua, plăcerea ideala a mea este doua felii de tort după o partida bună de sex, apoi meciul preferathappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea mai mare plăcere care există este bucuria în Duhul Sfânt.

| tonyc7 explică (pentru anonim_4396):

Adica duhul sfant e mai important decat Dumnezeu? Eu zic sa nu-l substituim pe Dumnezeu cu acest duh care oricum nu prea poate fi inteles si nici dovedit (institutia Bisericii fiind cea care ni-l impune). Pomenind numele duhului sfant, in loc de numele lui Dumnezeu, parca vrand-nevrand ajungem sa-i diminuam importanta suprema a lui Dumnezeu, cel putin eu asa simt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In viață totul se rezumă la plăcere, de orice fel. La mine e câte puțin din fiecare, în măsuri diferite.Altele puțin, altele mai mult decât trebuie...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru mine aș pune pe primul loc plăcerea intelectuală. happy

| tonyc7 explică (pentru anonim_4396):

Sorry, dar nu prea pot da crezare ca esti sincera. happy

| AlexValentinn a răspuns:

Toate simturile sunt importante pentru un om. Daca ar fi sa pun pe primul loc vreun simt ar fi cel vizual. Pentru mine cel mai urat lucru pe lumea asta in afara de a fi torturat sau mai stiu eu ce este sa fii orb. Este cel mai naspa lucru pentru mine, mai naspa decat sa fii paralizat sau surdomut sau fara picioare. Dar toate simturile sunt importante si toate au rolul lor si ne dau posibilitatea de a trai o experienta cat mai frumoasa pe pamantu asta.

| CubRubikk a răspuns:

Placerea morala, cand te simti mandru de tine, cel mai frumos momenthappy