| jordan210cm a întrebat:

Se zice ca "ce nu te omoara te face mai puternic!"credeti ca este valabila aceasta zicala pentru oricine?

Răspuns Câştigător
| Catheryne a răspuns:

Eu sincer sunt adepta acestui proverb! te intrebi de ce nu poti da timpul inapoi,sau ce de ai luat alte decizii? daca observi u,(sau oricine)in viata,la orice pas,trebuie sa iei decizii,in fiecare moment,tot timpul exista mai multe variante,fiecare alege una,in functie de modul sau de a gandi(impulsiv,cerebral,etc)! eu una,recunosc,sunt obsedata de detalii! am facut greseli,si lucruri de care nu ma mandresc deloc in trecut, insa toate au o legatura! De exemplu daca nu pierdeam un lucru nu aceam altul mult mai bun(nu are rost sa dau detalii), dar pentru mine are o semnificatie aparte acest proverb! happy

19 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Da eu asa cred.Ai de invatat din fiecare experienta a vietii,ea te face mai puternic, mai matur, mai intelept.Trebuie sa privesti partea buna a lucrurilor.

| alessia5158 a răspuns:

@nosferatu
Intr-adevar, nu l-a omorat, dar l-a facut mai puternic!--- puternic ca sa-si continue viata cu handicapul dobandit. Puternic nu inseamna numai forta musculara!--- Nick Vujicic iti explica ce inseamna sa fii puternic! http://www.youtube.com/watch?v=H8ZuKF3dxCY&feature=related

| Necrophagist a răspuns:

Nietzsche a spus asta si nu a avut tocmai cea mai ferita de agonie viata

| zăGhost a răspuns:

Şi eu zic că e universal valabil. Când reuşim să trecem peste încercări căpătăm mai multă încredere în forţele proprii, şi uite aşa reuşim să trecem cu bine şi următoarele încercări... că doar "un şut în fund e un pas înainte".

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Daca iti rup piciorul devii mai puternic/a?

| CristiPavel a răspuns:

Eu cred ca da.

Te caleste oarecum. Te lovesti, te ridici si stii alta data cum sa raspunzi la o astfel de infrangere, te desensibilizeaza, iti da mai multa incredere in tine pentru ca ai trecut prin mai mult.

Mai ales daca tu crezi in ea, atunci va deveni adevarata.

Daca te intereseaza, cum se petrece acest lucru poti afla de aici:
http://castigatimp.com/vrei-sa-crezi-ca-poti/

Iar aici o sa gasesti exemplele la doi oameni care au devenit mult mai puternici si au fost rau batuti de soarta:
http://castigatimp.com/mai-vrei-sa-spui-ca-nu-se-poate/

Răspuns utilizator avertizat
| PinkPanther a răspuns:

Nu cred, pe unii ii face mai puternicii, pe altii ii lasa cu traume

| papusikatha a răspuns:

Este un fel de a spune... dar da, ce nu te omoara te face mai puternic!

| nosferatu a răspuns:

Daca a trecut trenul peste tine si ti-a taiat un picior. nu te-a omorat. Te-a facut mai puternic laughing

| PopândăuIRătăcit a răspuns:

Paralizia nu l-a omorat pe Hawking ala(sau cum l-o fi chemand)dar l-a facut mai puternic? Cred ca da... daca n-are forta cum ar putea el sa tasteze pe tastatura aia cu care vorbeste? Referindu-te la greselile pe care le faci, si din care inveti ar putea fi adevarata, dar niciodata pentru oricine.Bafta.

| Luissa123 a răspuns:

Cred ca se refera la greselile care le facem si ca invatam din ele

| Hikari a răspuns:

Depinde de persoana, nu cred ca este valabila pentru oricine.winking
Sper ca ti-am fost de folos!
Succes! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,toata viata mea a fost construita cu oameni de genul acesta.
Trebuie sa fii rezistent.

| Alex_3756 a răspuns:

Poi nu cred ca pentru oricine, depinde de persoane... Eu nu cred in asa ceva, dar alti care cred... in subconstient se axeaxa pe aceasta zicala, si par mai increzatori, si de aia cred ca este valabila. Parerea mea e ca nu ajuta pe nimeni. Sper ca te-am ajutat.

| stilferlo a răspuns:

Depinde de tipu ce caracter al fiecarei persoane, daca o persoana este slaba(ma refer psihic) este normal sa nu aiba efect
Dar asupra unei persoane puternice, tine, tine garantat, stiu un prieten care a patit asa ceva happy

| alex97ro a răspuns:

Nu la oricine, pentru cei mai slabi o sa devina si mai slabi si etc

| TheAndrew a răspuns:

Da... treci peste probleme. fiecare reusita de genu te face mai bun

| SuperDrogUniversal a răspuns:

Mai sa stii ca pentru.ft multi oameni este adevarat.pana si pentru.mne estelove struck cred ca trebuie sa faci si tu ceva love struck
sper ca te-am ajutathappy